Yeni işbirliği: Kamaz ve Tirsan Kardan, Tataristan’da ortak “kardan mili” üretecek

Rusya-Türkiye hattında yeni bir ekonomik işbirliği doğuyor. Rusya’nın otomotiv şirketi Kamaz ve otomotiv sanayi parçaları üreten Tirsan Kardan firmasının Uluslararası İzmir Fuarı çerçevesinde Rusya’da kardan milleri üretmek için ortak işletmenin kurulmasını öngören bir niyet protokolü imzaladığı açıklandı.

Bu yıl 86’cısı düzenlenen Uluslararası İzmir Fuarı’nda Rus ve Türk şirketlerin arasında toplam 5 işbirliği anlaşması imzalandı.

Kamaz ve Tirsan Kardan şirketlerinin anlaşmasının yanında Rus enerji şirketi Inter RAO Engineering ve Türk inşaat ve montaj firması Uran Endüstri Tesisleri (UET), enerji ve yan alanlarında sevkiyatların ve işlerin yapılmasını öngören bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Rus StavPritsep ve Akkar Trailer Axle Co. arasında römork süspansiyonlarının tedariki ile ilgili bir anlaşmaya imza atıldı.

Vladimir Bölgesi İhracatı Destekleme Merkezi ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliği konusunda bir anlaşmaya imza atarken, Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) ile Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) arasında da bir işbirliği memorandumu imzalandı.

Rusya yönetimi, iki ülkenin yaşadığı krizden sonraki normalleşme döneminde Rusya ile Türkiye iş çevrelerinin faaliyetlerini hareketlendirmek amacıyla Uluslararası İzmir Fuarı’na katılma kararı aldı, Bu yılki fuarda Rusya’ya partner ülke statüsü verildi.