Uzman görüşü: “Tataristan milli mutfağı geliştirme konusunda Rusya’da lider”

Tataristan’ın başkenti Kazan’da restorancılar, otelciler ve turizm sektörü temsilcilerini bir araya getiren “HORECA KAZAN 2016” fuarı düzenlendi.

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Rusya Ulusal Lokantacılar Derneği Başkanı Viktor Belyaev, yabancı turistler arasında Rusya halklarının milli yemeklerinin büyük ilgi gördüğünü belirtti ve milli mutfağın kalitesini aşçılar arasında çeşitli yarışmalar düzenleyerek yükseltmenin mümkün olduğunu söyledi.

“Biz yabancı turistlere Rus mutfağını tanıtırken bunun sadece Ruslara ait olmadığını, Tataristan, Başkortostan, Komi Cumhuriyetlerinde yaşayan halklara da ait olduğunu hatırlatıyoruz.

Tataristan, kendi milli yemekleri geliştirme konusunda, onları Rusya’nın diğer kentlerinde ve yabancı ülkelerde tanıtma konusunda çok iş yapıyor. Bu alanda Tataristan lider bir bölge.

Bence Rusya’da bu mesleği edinen her aşçı ilk sırada kendi milli mutfağını yakından bilmeli ve sadece ondan sonra dünya halklarının mutfağını öğrenmelidir” dedi.

imagekazan

Viktor Belyaev bu günlerde “HORECA KAZAN 2016” lokantacılık sergisi çerçevesinde Kazan’da düzenlenmekte olan «Chef a la Russe» profesyonel aşçılar yarışmasında onur konuğu olarak katılıyor.

Onun sözlerine göre, böyle yarışmalar yardımıyla Rusya’nın milli ve coğrafik mutfağını geliştirme ve tanıtma büyük önem taşıyor.

«HORECA KAZAN 2016» sergisi son sekiz yıl içerisinde Kazan’da ilk defa düzenleniyor.