TİDA Başkanı: “Türkiye ile ilişkileri düzeltmek Tataristan’a yatırımları arttıracak”

17 Mayıs’ta Kazan’da KazanSummit-2017 Rusya ile İslam Dünyası arasında ekonomik ilişkiler gelişimi açısından en önemli bir meydan olan Ekonomi Forumu açılacak. KazanSummit 2009 yılından beri her sene düzenlenegeliyor ve bu seneki forum bir başka öneme sahip olacak.

Bu konuda Tataristan Yatırımları Geliştirme Ajansı TİDA Başkanı Taliye Minnulina RBK-Tataristan sitesinin sorularına cevap verdi.

KazanSummit-2017 diğer yıllarda düzenlenen Summitlere göre ne tür özelliklere sahip olacak?

KazanSummit-2017 yeni alanlarda, örneğin ekoloji, hayırseverlik, jeoekonomi, turizm ve İslam eğitimi gibi alanlarda faaliyet gösterecek. Summit çerçevesinde ilk defa Russia Halal Expo düzenlenecek. Burada üreticiler sadece kendi ürünlerini sergilemekle kalmayacaklar, aynı zamanda Rusya ve yabancı ülkelerde ürünleri satmak için yeni pazarlar da bulacaklar. Aynı zamanda bu sene kültür programı da düşünüldü. “Halal Wedding” Müslüman moda festivali düzenlenecek. “İslam Dünyası Halkları Mutfağı” fetivali, “Kutsal Bolgar Toplantısı”na seyehat gibi etkinliklere katılma planlanıyor.

KazanSummit-2017’ye yeni katılımcılar bekleniyor mu, bu summitte hangi yatırım projeleri görüşülecek?

KazanSummit-2017’ye elli yabancı ülkeden iki bin konuğun katılması bekleniyor. Bunlar İslam dünyası büyükelçilerü, bakanlar, Rusya ve yabancı ülkelerin finans enstitüleri temsilcileri, parlamento milletvekilleri, yatırımcılar ve işadamları. 200 basın mensubunun gelmesi bekleniyor.

KazanSummit-2017 çerçevesinde hangi anlaşmalar imzalanacak?

Birçok anlaşmaya imza atılır diye düşünüyorum. Bunlar arasında “Sberbank” ve Astana Uluslararası Finans Merkezi arasında, Rusya İslam Üniversitesi ile İslam Bilimsel Araştırma Merkezi arasında, KazanSummit-2017 organizasyon komitesi ile CIBAFI arasında Tataristan’da eğitim programları düzenleme ile ilgili anlaşmalar imzalanacak.

Gelecekte de Tataristan’a önemli yatırım projeleri için İslam Finanslarını davet etme işi devam edecek mi?

İslam finanslarını cumhuriyete çekme işi çok yavaş tempo ile gidiyor. Bugün itibariyle bizde bu konuda işi kurmayı bilen uzmanlarmız eksik. Onun için Suud Arabistanı’na son gidişimizde İslam Gelişim Bankası ile Tataristan’da Rusya bankalarında çalışanlar için eğitim programları düzenleme konusunda bir anlaşmaya vardık.

2017 yılı sonuna kadar Tataristan’da yabancı kapitalı olan hangi yeni üretim tesislerini açmayı düşünüyorsunuz?

2030 yılına kadar biz Tataristan’ı sosyo-ekonomik gelişimi stratejisi çerçevesinde dünya çapında yatırım konusunda dikkat çekici bir duruma getirmek istiyoruz. Rusya’da Tataristan diğer bölgelere nazaran yeni üretim tesisleri açma, yabancı yatırımın dikkaini çekme konusunda birçok senedir lider durumda bulunuyor. Tataristan 2015 ve 2016 yıllarında Rusya bölgeleri arasında yatırım cazibesi konusunda Milli reytingin lider basamağında yer alıyor.

Tabii Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı yürürliüğe soktuğu kısıtlamalar ve Türkiye ile olan ticari-ekonomik ilişkilerin dondurulması Tataristan’a bu sene yabancı ülkelerden yapılması beklenen yatırımları büyük bir şekilde etkilediler. 2016 yılı sonuçlarına göre yabancı yatırımları çekmede yüzde 20 azalma oldu ve Tataristan ekonomisine yabancı yatırımlar 663 milyon doları buldu.1 Ocak 2017 tarih itibariyle Tataristan’da 2,7 milyar dolarlık yabancı yatırım var. Avrupa Birliği kısıtlamalarının yavaş yavaş ortadan kaldırılması ve Türkiye ile ticari-ekonomik ilişkileri normalleştirme ve büyük yatırım projelerini hayata geçirme sonucunda yabancı yatırımların cumhuriyetimize gelişinde pozitif dinamizm bekleniyor.

Tataristan’a hangi yabancı ülkelerin şirketleri ilgi gösteriyor?

2016 yılında Tataristan’ı Çin, Güney Kore, Fransa, İran, Japonya, ABD, Finlyandiya, İtalya’dan 70’ten fazla iş delegasyonu ziyaret etti. Ajansımız aynı zamanda Fransa, Avusturya, ABD, Çin, Azerbayjan, İran, Almanya, Vyetnam, Belorus, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Japonya, Güney Kore, İspanya, Moğolistan, Majaristan gibi ülkelerde Tataristan’ı tanıtan prezentasyonlar gösterildi.

Ağustos 2016’da Türkiye’den bir şirket yatırım yapmak için geldi. Ve Tataristan’da seracılık için ileride büyüklüğünü 50 hektara çıkarma amacıyla 5 hektar toprak aldı. Bu serada 500-600 kişilik iş yerleri oluşturulacak. Şu anda üretim meydanını belirleme, kredi meselelerini çözme ve işbirliği anlaşmasına imza atma işlemleri konuşuluyor.
Diğer bir  Türk şirketi de Tataristan’da plastik pencere üretme işini açma imkanları ile tanışıyor.