Türk şirketi GAMA’nın yaptığı Kazan’daki dev doğalgaz çevrim santralini Minnihanov açtı

Rusya Federasyonu’ndaki Türk müteahhitlik şirketleri açısından önemli bir “referans ve prestij projesi” olan dev yatırımlardan biri daha açıldı. Tataristan’ın başkenti Kazan’da General Electric adına GAMA şirketinin yaptığı en büyük doğalgaz çevrim  santrali, Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov tarafından hizmete açıldı. Santral, 1968’de yapılan eski sistemin yerine yenilenerek 4 yıllık bir çabayla Türk mühendis ve işçileri tarafından tamamlandı.

Böylece Kazan TETS-2 elektrik santralinde 405 MVt kuvvetinde olan yeni blokun açılışı gerçekleştirildi. Enerji ihtiyacının karşılanması yolunda büyük bir adım atıldı.  Yeni blok santralin modernizasyonu planı çerçevesinde faaliyete geçti. Bu doğalgaz çevrim sistem Rusya’da gaz turbini 9 HA.01 temelinde inşaa edilen ve dünya genelinde en güçlü, ileri teknoloji sahibi sistemlerden sayılıyor.

14 milyar rublelik proje olan enerji blokunun açılış törenine Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, “TAİF” Şirketler Grubu Başkanı Albert Şihabetdinov, General Electrıc Şirketi’nin  Başkan Yardımcısı Djon Rays katıldı. GAMA şirketi yetkilileri de törende hazır bulundu.

Rüstem Minnihanov açılış töreninde bir konuşma yaparak bu enerji blokünün Rusya ve dünya genelinde en kuvvetli gaz turbini cihazı olduğunu söyledi ve onun kuvvetinin 400 MVt’tan daha fazla olduğunu ve ellerindeki enerji bloklarından yüzde 30 daha verimli olduğunu kaydetti.

Minnihanov sözlerine göre Tataristan’da General Electric ile geliştirilen bir başka projeler de mevcut.

“TAIF” Şirketler Grubu Başkanı Albert Şihabetdinov’a göre, yeni enerji blokünün inşaa edilmesi için toplam 14 milyar ruble para harcandı.

Yeni proje ile başkent Kazan ve Tataristan’ın büyük fabrikaları ve aynı zamanda “Kazanorgsintez” fabrikası elektrik enerjisi ile temin edilecek.

Projeyi gerçekleştiren Türk GAMA şirketi, Kazan’da doğalgaz çevrim santralini modernize ederek ve General Electric (GE)  ile ortaklaşa çalışarak önemli başarı elde etmiş oldu.

Kazan’da daha önce Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov tarafından kabul edilen GAMA şirketi yöneticileri santralin modernize edilmesini öngören projeyi tanıtmıştı. Cumhurbaşkanı Minnihanov, GAMA’ın projesini olumlu değerlendirerek, “Enerji ekonominin temeli. Kazan doğalgaz çevrim santralinin modernize edilmesi projesi bizim için stratejik sayılmakta. Eminim ki GAMA şirketinin katkılarıyla Tataristan’da böyle ortak projelerin sayısı artacak.” demişti. Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, bölgede Türk iş adamlarının faaliyetlerini yüksek değerlendirerek, “Giderek artan Rus-Türk ilişkileri bağlamında Tataristan-Türkiye işbirliği gelişiyor.” diye konuşmuştu. Görüşmede Türkiye Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç ve Tatar yetkililer de yer almıştı.

Rusya’da büyük projelere imza atan GAMA 2011 yılında General Electric (GE) konsorsiyum ile Surgut şehrinde yapılan 800 megawatt (MW) gücünde kombine çevrim elektrik santralini de hizmete açmıştı.