Turistler için modern şehrin adresi: Kazan’dan Kazan’a bakmak…

Kazan’daki turistik cazibe merkezleri denince elbette akla önce, bin yıllık tarihe sahip şehrin Kremlin ve Kul Şerif Camii gibi eserleri geliyor. Ama son yıllarda eklenen yeni eserler de şehri güzelleştirmeye devam ediyor.

İşte yolu Kazan’a düşecek olan Türkiyeli turistlerin de, tarihi zenginlikler dışında muhakkak görmesi gereken yeni şehir abidelerine yollarını düşürmeleri şart. Bunları zaman zaman siz okurlarımıza anlatacağız. İşte bunlardan bir de Kazan’ın modern simgelerinden evlendirme merkezi ya da “aile merkezi”nin orijinal binası.

“Kazan” şeklinde tasarlanan bu modern yapı, şekli dışında, üzerindeki Tatar kültürünü yansıra motifler, etrafındaki heykellerle de özel ilgiyi hak ediyor.

Yeni müşterek hayata adım atan Kazanlı çiftlerin ilk imzalarını attıkları bu önemli ve anlamlı binanının turistler için cazibesi ise en üstüne çıkıp buradan Kazan şehrinin ve nehir çevresinin muhteşem manzarasını seyre dalmak için en ideal noktalardan biri olması.

information_items_12016

Buryat heykeltraş Daşi Namdakov’un tasarımı olan bina, Kazan’da mutlaka görülmesi gereken modern zaman eserlerinden biri.

Binanın dizaynı Kazan hanlığının izlerini taşıyan güzelliklerini seyre dalıp 32 metre yüksekliğindeki iki katlı gözlem noktasına çıkıyorsunuz. Bu doyumsuz manzarayı seyretmenin bedeli sadece 50 rublelik bir bilet gerektiriyor.

Kazan’da en güzel “selfi” fotoğraf çektirilecek mekanlardan birinin işte kazan şeklindeki bu “Tsentr Semyi” yani “Aile Merkezi” olduğunun unutmayın.

Adres: Ulitsa Sibigata Hakima No 5. Tel: (843) 590-11-53

Gözlem kulesi hafta içi pazartesi hariç 10.00-19.00 arası, cumartesi yine 1o.00-19.00 arası, pazar günü 12.00-19.00 arası açık.

Şansınız yaver giderse, hafta sonunda güzel düğün törenlerine de şahitlik yapabilirsiniz.