“Tatarmultfilm”in çizgi filmi “Miras Oku” ses getirdi

Tataristan’ın ünlü- çizgi film şirketi “Tatarmultfilm” çizgi film stüdyosu, 2016 yılında izleyicilerle buluşturduğu, her bölümü 6,5-7 dakikalık olan ve yedi bölümden oluşan “Miras Oku” adlı yapımıyla büyük beğeni topladı.

Projenin sahiplerine göre, “bu güzel çizgi film modern bir insan hangi sıfatlara sahip olması gerekiyorsa kendisinde o sıfatları taşıyor”.

Çizgi film Tataristan’ın miras nesneleri hakkında tarihi bilgileri içeriyor.

Çizgi film hikayesine göre, baş kahramanlar “yaramaz” Roman ve “her şeyi bilen” Zuleyha, kötü Şaman’ı yanlışlıkla özgürlüğe salıyorlar. Sihirbaz olan Şaman uzun süre cezaevinde kalıyor ve bu sırada tüm dünyayı köleleştirmek istiyor. Çizgi film kahramanları cumhuriyetin her köşesini baştan aşağıya seyhat ediyorlar ve kötü adamı geri hapishaneye atmak için gereken miras oklarını topluyorlar.

Çizgi film projesi Eylül 2014 yılında start aldı ve Aralık 2015 yılında tam olarak hazır hale geldi.

Tataristan Kültür Bakanlığı’nın 7,2 milyon rublelik yardımı ile yapılan çizgi film yaklaşık 14 ay gibi bir sürede hazırlandı ve Rusça ve İnglizceye tercüme edildi.

Projeyi hazırlayanlar Rusya’nın Suzdal şehrinde düzenlenen ve bu sene Mart ayında yapılacak yarışmaya da başvuruda bulundu. Suzdal yarışması da çizgi film yapımcıları arasında en prestijli yarışmalardan sayılıyor ve onu çizgi film dalında Rusya’nın “Oscar”ı sayıyorlar.

Birinci bölümünün videosu: