Tataristanlılar kredi borcunu ödemek için gelirlerinin yüzde 39’unu harcıyorlar

Tataristan’da kredi yükü Rusya ortalamasından daha yüksek. Tataristanlılar gelirlerinin yüzde 39’unu kredi borçlarını ödemek için harcıyor.

Ortak Kredi Byürosu araştırmalarına göre, 2016 yılında cumhuriyette bankalardan kredi alma sayısı biraz azalsa da yine Rusya ortalamasından daha yüksek olarak kalıyor.

Tataristan sakinleri geçen sene gelirlerinin yüzde 39 gibi bir kısmını kredi borçlarını ödemek için harcamış. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde bir azalma göstermiş.

Rusya bölgelerinde vatandaşlar kredi borçlarını ödemek için gelirlerinin ortalama yüzde 33’lük gibi bir bölümünü ayırıyor.

Uzmanlara göre, bir vatandaşın gelirinin yüzde 30-35’lik kısmını kredi için ödemesi normal sayılıyor.

Tataristan’da vatandaşların ortalama bir aylık kredi borçları için gelirlerinden 11 bin 970 ruble ödediği kaydedildi.

2016’da en düşük kredi yükü Çukotka Bölgesinde yaşandı. Çukotka sakinleri gelirlerinin sadece yüzde 17’lik bir kısmını kredi ödemek için harcadı.

Sahalin bölgesinde bu rakam yüzde 22, Tümen, Hantı-Mansi ve Yamal-Nenets Otonom Bölgesinde yüzde 23 olarak gerçekleşti.

Rusya’da en büyük kredi yükü Karaçay-Çerkez bölgesinde yaşandı. Bu bölge sakinleri gelirlerinin yüzde 69, Kalmık ve Kabardin-Balkar Cumhuriyetlerinde yüzde 59, İvanovo bölgesinde yüzde 58 ve Orlov bölgesinde yüzde 55’lik bir bölümü bankalardan aldıkları kredi borçlarını ödemek için harcadıkları kaydedildi.