TİDA Başkanı: “Tataristan’ın yatırım reytinginde ilk sırada olması, yatırımcılar için bir sinyal”

Rusya’nın Sankt-Petersburg kentinde düzenlenen Uluslararası Ekonomi Forumunda yatırım cazibesi konusunda milli reyting sonuçları açıklandı. 50 gösterge esas alınarak düzenlenen bu reyingte Tataristan üçüncü kez lider olarak gösterildi.

Reyting sonuçlarını değerlendiren Tataristan Yatırımları Geliştirme Ajansı Başkanı Taliye Minnulina, bu reyingte yine lider olmalarının Tataristandaki yatırımların istikrarlı olduğu, cumhuriyet ekonomisini geliştirme konusunda bir sinyal oluşturduğu mesajını verdi.

Taliye Minnulina sözlerine göre, bu reyting 50 gösterge dikkate alınarak yapıldı ve bunların her biri 10-15 ayrı bir göstergeden oluşuyor.

Tataristan’ın bazı eksiklikleri olmasına rağmen genel olarak Rusya bölgeleri arasında lider olduğunu hatırlatan Minnulina, ama tüm bu başarıların tecadüf olmadığının da altını çizdi.

Yatırım reytinginde aldıkları başarının sadece kendi Ajanslarına ait olmadığını da söyleyen Taliye Minnulin, bu başarının aynı zamanda bizim sizlerle bildiğimiz ekonominin, yatırım ortamının da başarısı olduğunu kaydetti.

Onun sözlerine göre reyting – yerli halkın ve aynı zamanda Rusya’da iş yapan yabancı işadamlarının sosyolojik araştırmaları yapılarak gerçekleşti.

Minnulina konuşmasının sonunda, bugün Tataristan’da faaliyet gösteren işadamlarının kendilerini komforlu hissettiklerini de sözlerine ekledi.