Tataristan’ın teknoloji şehri “İnnopolis” koşar adım: Bu yıl 29 şirket daha katıldı

 

Tataristan Cumhuriyeti’nde bulunan, Rusya Federasyonu’nun en önemli, en gelecek vaad eden innovasyon şehri olan ve Siliokan Vadisi’ne benzetilen “İnnopolis” Özel Ekonomi Bölgesi’ne yılbaşından itibaren 29 yeni şirket üye oldu.

Bu bilgiyi, “İnnopolis”i geliştirme konuları görüşülen oturumda Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov kamuoyu ile paylaştı.

Oturuma katılanlar “İnnopolis” Özel Ekonomi Bölgesi’nde yeni konutlar inşa etme, yeni yollar yapımı, İnnopolis Üniversitesi’ni geliştirme ve altyapı konularını ele aldı.

Tataristan Ulaştırma Bakanı Roman Şeyhetdinov sözlerine göre, bu yılın ilk dokuz ayında “İnnopolis” Özel Ekonomi Bölgesi’nde 27 yeni şirket çalışmaya başladı ve bu sayının yıl sonuna kadar 50’ye kadar yükseltilmesi planlanıyor.

Bu şirketler arasında en tanınmışları ise “Sbernak-Teknoloji”, “Kasperskiy Lobaratuvarı”, “Yandex”, “Rosseti” ve diğerleri.

“İnnopolis” Belediye Başkanı Yegor İvanov’a göre, bugün İnnopolis’te 2 bin 463 kişi yaşamakta ve bunların 300’ünü çocuklar oluşturmakta.

Yeni teknolojiler kentinde 840 dairenin bulunduğu 16 konut inşaa edildi. Kent sakinleri hizmetine eczane, güzellik salonu, turizm ajentesi, mağazalar ve diğer hizmet ve servisler sunulmakta.

İnnopolis Üniversitesi Müdürü Kirill Semenihin sözlerine göre, Üniversitede 600 öğrenci eğitim görüyor. Seneye onların sayısını 900’e kadar yükseltme planlanıyor. Hocaların sayısı da şu anda 80’i bulmuş durumda.

Üniversitede 13 araştırma labarotuvarı ve iki tane araştırma merkezi de bulunmakta.

Tüm bu konuşmaları dinleyip bilgi alan Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Üniversitede öğrenci sayısını artırmanın eğitim seviyesinin düşmesine sebep olmaması gerektiğnin altını çizdi.