Tataristan’ın özel lezzeti: Çak Çak

Vuslat Ünaldı’nın kaleminden: Çocukken harika Tatar komşularımız vardı. Bu değerli insanların kültürlerine hep hayranlık duydum. Özel günlerde yapılan, telaffuzu kulağıma “çek çek “olarak gelen bu tatlının bende ayrı bir yeri vardı. İri yarı tatlı bir babaannenin mutfakta fırfırlı önlüğü ile hazırlayıp büfenin üzerine koyduğu dev bir kümbet gibi duran bu tatlıdan benim için kesilecek bir dilimi hayal ederdim. Neyse ki babaanne çok cömertti.

0d3490beaea54445a3f07a173c2fb9421

Kesilecek diyorum zira kullanılan balın cinsine göre bu tatlı, döner keser gibi kesilebildiği gibi boncuk boncukta alınıp yenebiliyor.Eğer katı şekerlenen zor alınan bir baldan yapılırsa iyice yapışıp katılaşır, yok eğer akışkan bir balsa boncuk boncuk olur.

Bir kaba yumurtuları kırın,birkaç damla sirke damlatın (yumurta kokmasın diye), bir fiske tuz ve bir çorba kaşığı şeker ilave edip iyice çırpın.

Kabartma tozunu kattığınız unu yumurtalarla birleştirip elinize yapışmayan yumuşak bir hamur elde edin.

1447987502_images

Hamuru yarım saat dinlendirdikten sonra kopardığınız parçaları ince çubuklar yapıp, boncuk gibi kesin. Yapışmamaları için tepsiye ve üstüne nişasta serpiştirin.

Kızdırdığınız yağda sararana kadar döndürüp bir metal veya cam tepsiye serdiğiniz havlu kağadın üzerine çıkarın. Bırakın iyice soğusunlar.

Bir tencerede şekeri ve balı beraberce kaynatın. İyice köpürünce soğuyan boncukların altından kağıtları alıp ,üzerlerine gezdirerek dökün ve iki kaşıkla harmanlayarak karıştırın.

e57db2b4fb46cb75dbb7d11401ef736f

Hafif ılıyınca ellerinizi nemlendirerek olabildiğince yüksek şekil verin.

MALZEMELER

Yarım kilo un

1 paket kabartma tozu

6 yumurta

1 çorba kaşığı şeker

Biraz sirke

ŞERBETİ İÇİN

1,5 su bardağı bal

1 su bardağı toz şeker

VUSLAT ÜNALDI’nın diğer yazılarına Çileklibahçe web sitesinden ulaşabilirsiniz.