Tataristan’ın hedefi: Sabantuy ve Karavon’u UNESCO dünya kültür mirası  yapmak

 

Tataristan kültür hayatınının önemli renklerini dünya medeniyetinin zenginlikleri arasında tescillemek için harekete geçti. UNESCO “manevi kültür mirasları” uluslarası sözleşmesi üzerinde çalışırken, Tataristan da kendi “adaylarını” öne çıkarmaya başladı.

Tataristan’ın ilk cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev ve UNESCO uzmanı Britta Rudolf, Kazan’da yaptıkları görüşmede UNESCO’nun “manevi kültür mirası” kavramına Tataristan’ın katkısı hakkında fikir alş verişinde bulundu.

Tarafların fikrine göre, somut olmayan dünya kültür mirası listesinde Tataristan’ın ünlü Sabantuy ve Karavon Bayramları yer almalı.

Bu bayramların sadece Tataristan için değil aynı zamanda tüm Rusya için de kıymetli değerler sayıldığı vurgulandı.

UNESCO temsilcisi Britta Rudolf  de, “Ben de şahsen Sabantuy Bayramından haberdarım. Çünkü Almanya ile birlikte Avrupa’da da Tatarların bu milli bayramı kutlanmakta” dedi.

Mintimer Şaymiyev ise Rusya’nın UNESCO işlerinden sorumlu komitesi yardımıyla Rusya’da somut olmayan kültür mirası uluslararası sözleşmenin imzalanması süreci başlatıldığını hatırlattı.

Şaymiyev, “Bu sözleşme imzalandığı zamanda biz kendi manevi kültür miraslarımızı aday göstermeye hazır olmalıyız” dedi.

Britta Rudolf Tataristan’ı yakından tanıyan uluslararası bir uzman. Rudolf, Bolgar tarihi arkeolojik merkezinin UNESCO’nun  kültür mirası listesine alınması projesinde danışmanlık görevini yürüttü.