Tataristan’ı ziyaret için en güzel vesile: Sabantuy coşkusu 15 Temmuz’da yaşanacak

Türkiye’den Tataristan’a turist akınının yeniden artmaya başladığı şu günlerde, tarihi ve kültürel bağları güçlendirem önemli bir etlinlik daha ziyaret vesilesi olarak öne çıkıyor: Hasat bayramı olan Sabantuy.

Tataristan başkentinde Tatarların milli bayramı Sabantuy 15 Temmuz’da düzenlenecek. Bayramın esas etkinlikleri Mirnıy İlçesinin “Kayınlık” Ormanı’nda ve “Kazan” Uluslararası At Sporu Kompleksinde geçecek.

“Kayınlık” Ormanı’nda bayram etkinlikleri sabah onda başlayacak ama resmi açılış ise saat 11.00’de gerçekleşecek.

Her zaman olduğu gibi Sabantuy’un olmaz ise olmazı güreş müsabakaları olacak. Başkent Sabantuyu’na Tataristan’ın çeşitli bölgelerinden pehlivanlar toplanacak. Baş pehlivan ise güreşin geleneksel hediyesi koç ile beraber otomobilin de sahibi olacak.

Sabantuy’da diğer geleneksel yarışmalar da düzenlenecek ve aynı zamanda seyirciler için konser programı da organize edilecek.

Akşama doğru Sabantuy’un bir başka olmaz ise olmaz yarışması-at yarışları düzenlenecek. “Kazan” Uluslararası At Sporu Kompleksinde Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un da katılacağı at yarışlarına hem Tataristan hem Rusya’nın diğer bölgelerinden getirilen yarış atları güçlerini deneyecek. Yarışmada birinci olan at ve sahibine değerli hediye verilecek.

Tataristan’da resmî bayram olarak kutlanan Sabantuy, başlangıçta tarımsal faaliyetlerin başlamasından önce kutlanırken günümüzde artık ekim-dikim faaliyetlerinin sonunda kutlanıyor. Türkiye’de de pek şok şehirde yazları Tatar kökenli vatandaşlar Sabantuy’u büyük coşku ile kutluyor.