Tataristan’ı ve Kazan’ı bir de Başkonsolos Turhan Dilmaç’tan dinleyin

Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, genç yaşında kariyerinin önemli bir basamağında, Tataristan’da herkesin takdir ve sevgisini kazanmış bir isim. 4 yıl Moskova Büyükelçiliği’nde başladığı Rusya görevinde son bir yıldır Kazan’da bulunan Dilmaç, burada olmaktan ziyadesiyle memnun. Dilmaç ile Kazan’daki makamında, ticari-ekonomik ilişkilerden sanata kadar geniş bir yelpazede sohbet ettik. İşte o sohbetten satır başları:
“Tataristan, Türk müteşebbisler için son dönemde en fazla öne çıkan cazibe merkezlerinden biri. Türkiye’nin Rusya’daki yatırımları 8 milyar Doları buluyor. Bunun 1,5 milyar Doları aşkın kısmı Tataristan’da. Bu büyük bir rakam. Tataristan’daki en büyük yabancı yatırımcı ülke Türkiye. Bundaki en önemli etkenlerden biri olumlu yatırım ortamı. Yabancı yatırım ürkek ve çekingendir. İstikrarlı yönetim ve uygun şartlar ister. Tataristan son dönemde bu alanda attığı müspet adımlarla öne çıkıyor.”

“Sadece Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi bir tez konusu olarak incelenecek kadar başarılı bir uygulama. Teşviklerden vergi muafiyetlerine, ücretsiz altyapı sağlanmasına kadar yabancı yatırımcıyı cezbedecek uygulamalar hayata geçirildi.”

“Tataristan’ın bu büyük sıçrayışında Cumhurbaşkanı Minnihanov faktörü çok önemli. Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi, yatırım çekilmesi için kendisi yılda 3-4 kez Türkiye’ye gidiyor. Yakında Kocaeli’ne sanayi tesislerini incelemeye gidecek. Aynı şekilde Ekonomi Bakanımız da bu yıl çeşitli vesilelerle Tataristan’ı 3 kez ziyaret etti.”

“Türk yatırımcı neden Tataristan’ı tercih ediyor? Öncelikle istikrarlı ekonomi önemli. Sonra tarihi, kültürel ve dini yakınlığımız var. Tataristan’ın İstanbul Temsilciliği de önemli rol oynuyor. THY’nin haftanın her günü yaptığı düzenli seferler işadamının hayatını kolaylaştırıyor. Bu uçuşlar aslında bir anlamda Tataristan’ı da dünyaya bağlıyor. 1996’da Rusya Federasyonu’nda ilk Başkonsolosluğumuzun Kazan’da açılması da ilişkilere ivme kattı. Başkonsolosluğumuz bünyesinde Ticaret Ataşeliğimiz de var. Ayrıca pek çoğu İngilizce ve Türkçe bilen Minnihanov’un genç ve dinamik ekibi Türk yatırımcılara destek oluyor, kolaylık sağlıyor.”

“Bugüne kadar potansiyelden yararlandık ama daha gidecek yolumuz var. Efes, Tataristan’daki bira fabrikası ile en büyük birkaç vergi mükellefinden biri. Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde Kastamonu Entegre’nin ağaç ürünleri tesisleri, yine aynı grubun Hayat Holding olarak yaptığı hijyen malzemeleri üreten fabrikası yüz milyonlarca dolarlık yatırım anlamına geliyor. Trakya Cam’ın düz cam ve araba camı fabrikalarının yakında resmi açılışı yapılacak. Coşkunöz Holding’in otomotiv yan sanayi yatırımı hayata geçti. Dizayn Grubu’nun boru fabrikasını unutmamak lazım. Bu arada bizdeki organize sanayi bölgelerine karşılık gelen sanayi parklarında da Türk KOBİ’leri aktif hale geliyor. Türkiye’nin yatırımları artarak devam ediyor.

“Aynı şekilde biz de başta enerji alanında faaliyet gösterenler olmak üzere büyük Tataristan şirketlerini yatırım için Türkiye’ye bekliyoruz.”

“Tataristan kültür, sanat ve spor hayatıyla da Rusya Federasyonu’nun en aktif birimlerinden. Köklü bir tarihi, kültür ve sanat geleneği var. En önemlisi, bu kültürel hayata yoğun ilgi gösteren bir halkı var. Biz de Kazan’daki Yunus Emre Kültür Merkezimizin etkinliklerine olan rağbetten çok mutluyuz. Türkçe kurslarından fotoğraf, resim sergilerine, Türk filmleri haftasından, master klas yemek derslerine her etkinliğimize büyük ilgi gösteriliyor.”

“Ayrıca Kazan ‘Rusya’nın spor başkenti’ tanımını hak ediyor. Futboldan basketbola, hokeyden voleybola tüm popüler sporlarda sadece Rusya’da değil, Avrupa’da şampiyonlukları olan takımları var.”

“Kazan’da geçen bir yıllık görev süremde beni en çok etkileyen, bu şehrin hem tarihi hem dinamik olması. Hummalı bir imar faaliyeti var ancak aynı zamanda şehrin tarihi kimliği ve dokusu korunuyor. Bunu dünyada pek az şehir bu kadar güzel başarıyor.”

“Tataristan’da Türk olmak bir artı. Türk ve Tatar halkları arasında zaten tarihsel zemini sağlam sıkı bağlar var. Özellikle son 3-5 yılda kurumsal şirketlerimizin yaptıkları büyük yatırımlarla imajımız daha da gelişti. Yunus Emre Kültür Merkezi’nin etkinlikleri bu yolda önemli katkı sağladı. Rusya Federasyonu-Türkiye ilişkilerinde son 10-15 yılda kaydedilen mesafe herkesin malumu. Uluslararası bazı sorunlara farklı yaklaşımlar olabilse de, ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik güçlü bir ortak irade mevcut. Tataristan da Rusya-Türkiye ilişkilerinin bütününün gelişmesine olumlu katkı sağlıyor. Sonuç olarak iyi durumdayız ve daha iyiye doğru yol alıyoruz.”