Tataristan’dan İpek Yolu’nun kuzeyi için UNESCO atağı: “Koruma altına alınsın”

Tataristan, kendi topraklarından geçen Büyük İpek Yolu’nun Kuzey koridorunun Dünya Miras Listesine alınması konusunda UNESCO ile görüşmelere başladı.

Bu konuyu müzakere etmek için Kazan’a Xi’an (Çin) Dünya Mirası’nı koruma konusunda ICOMOS’un Uluslararası Merkez Müdürü Profesör Guo Zhang geldi.  Zhang aynı zamanda “İpek Yolu”nu UNESCO’nun Dünya Miras Listesine alınması projesinin öncülüğünü de yapıyor.

Guo Zhang “İpek Yolu’nun Kazakistan, Kırgızistan ve Çin üzerinden geçen Tiyen-Shan koridorunun adaylık dosyasını hazırlamak için bir delegasyona da başkanlık etmekte. Bu koridor da 2014 yılında UNESCO’nun Dünya Miras Listesine aday olarak kaydedildi.

Şu anda Guo Zhang, Çin ve Hindistan üzerinden geçen “Deniz İpek Yolu”nun adaylık dosyasını hazırlamakta olan gruba da başkanlık ediyor.

Guo Zhang Kazan’da Tataristan’ın ilk Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı’nın Devlet Danışmanı Mintimer Şeymiyev ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Tataristan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden alınan bilgiye göre, görüşmede profesör Guo Zhang kendilerini sıcak karşılamalarından ve Dünya Miras Listesine üye olma konusunda danışmak için davet etmelerinden dolayı Tataristanlı yetkililere teşekkürlerini iletti.

Onun sözlerine göre, Tataristan, cumhuriyette bugünlere kadar korunarak gelebilen kültürel mirası koruma konusunda sadece kendi bölgesi ve Rusya için değil, aynı zamanda insanlık için de çok önemli katkı sağlıyor ve çalışmalar yürütmekte.

Görüşme sonunda bir konuşma yapan Mintimer Şeymiyev, “Sizinle aynı dilde konuşan bir takımınızın oluştuğunu farkettim. Biz sizden çok önemli bilgiler aldık. Siz bize gelecekte bu yönde hareket etme konusunda bir ivme kazandırdınız. Ortak hedefimize birlikte yürüyeceğiz” ifadesini kullandı.

Tataristan’ın kendi topraklarından geçen Büyük İpek Yolu’nun Kuzey koridorunun Dünya Miras Listesine alınması durumunda bunun turizme büyük katkısı olacağı bildiriliyor.