Kazan kedisi “Alabrıs” nasıl meşhur oldu?

Kazan’a gelen turistler için Bauman Caddesi’nde dolaşmak “olmazsa olmaz”lardan biri. Bilmeyenlere “Kazan’ın Arbat Sokağı” diye kolayca anlatılan bu güzel caddede yürüyenlerin dikkatini, Kazan kedisi “Alabrıs” için yol ortasına dikilmiş devasa heykeli çekiyor.
Görenleri tebessüm ettiren heykel, sadece yayalara açık olan Bauman Caddesi’nde, tarihi “Kazan” otelinin yanında duruyor.
Acaba Kazan Kedisi için dikilmiş bu heykel nasıl bir ün kazanmış ki Kazan’a gelen turistlerin uğrak yeri ve en çok fotoğraf çektirdi yerlerden biri oldu?
Bugün tarihte bir yolculuğa çıkalım ve Kazan Kedisi heykelinin bir tarihine göz atalım:
1745 senesinde Kazan’ı ziyaret eden, o zamanın Çarlık Rusya’sı çariçesi, Petro ve Katerina’nın kızı Yelizaveta Petrovna ((1741-1762), Kazan’da hiç fare olmadığını fark eder.
O zamanlar Kazan’da fare yakalamada usta olan güçlü, büyük kalıplı ve kısa kuyruklu erkek kediler çok popüler…
Ve aynı dönemde St. Petersburg’un inşaat halindeki ünlü Kış Sarayı’nı fareler istila etmiş durumda.
Çariçenin emri ile Kazan’dan otuz tane erkek kedi Petersburga gönderiliyor.
Kediler bu fareler ile mücadelede öylesine büyük başarı sağlıyor ki ve bunun hatırasına 17. ve 19. asırlarda “Alabrıs” adıyla anılan bu kediler birçok heykeltraşa ilham kaynağını oluşturuyor.
Tataristan’da “Kazan kedisi”ne heykel yapma fikri 2005 senesinde ortaya atılıyor ve 2009’de “tok haliyle” bir tahta uzanmış keyif yapan sempatik Alabrıs’ın heykeli Bauman Caddesi’ne ve diğer bir heykel de aynı tarihte Raifa Manastırı yanındaki göl kenarına dikiliyor.
Bauman’da dolaşırken Alabrıs’ı görmeyi ve birlikte hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın!