Tataristan’da kadınların erkeklere bakışı: “Başarı için en önemlisi…”

Tatristan’da nüfusun cinsiyete göre dağılımı nasıl? Kadınların erkerlerde aradığı en önemli özellikler neler?  Önde gelen insan kaynakları şirketi Headhunter ve Mail.ru, kadınların ve erkeklerin başarı kavramına bakışını araştırdı.

Araştırmaya göre Tataristan’da kadınlar ve erkekler arasında nüfus eşitsizliğinin en hissedilir olduğu yaş grubu 55 yaş üstü. Tataristan’da 55 yaşın üzerinde 896 bin 130 kişi yaşıyor. Bu kişilerin 637 bin 315’i kadın, 258 bin 815’i erkek.

Tataristan’daki erkeklerin yüzde 45’i kadınlar için en önemli özelliğin çocuk doğurmak, yüzde 39’u “evde düzen sağlamak”, yüzde 27’si dış görünüş olduğunu düşünüyor.

Tataristan’daki kadınların yüzde 56’sı kadınlar için finansal bağımsızlığın, yüzde 34’ü çocuk doğurmanın, yüzde 30’u kariyerin, yüzde 28’i kendi yaratıcılığını geliştirmenin önemli olduğu görüşünde.

Tatarsitan’daki kadınların çoğuna (yüzde 62) göre erkeklerdeki en önemli özellik de finansal bağımsızlık. Ankete katılan Tataristanlı kadınların yüzde 51’i erkeklerde başarılı kariyerin önemli olduğunu söyledi. Kendinden daha az kazanan bir erkekle beraber olmaya hazır olan Tataristanlı kadınların oranı ankete yüzde 23 olarak yansıdı.

Ankete katılan kadınların yüzde 29’u “başarılı” bir erkeğin ayda en az 100 bin ruble, yüzde 10’u 200 bin ruble kazanması gerektiğini söyledi.