Tataristan’da bilimsel araştırmalar için 12 milyar ruble harcandı, Minnahonov: “Rekabet avantajımız”

Tataristan’da son 15 yılda çeşitli araştırma ve geliştirme maaliyetleri on kat artarak 12 milyar rubleyi aştı.

Tataristan Cumhurbaşkanlığına bağlı Bilim ve Eğitim Konseyi ilk oturumunda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, güçlü bir bilimsel-teknik potansiyelin Tatarisan’ın önemli bir rekabet avantajlarından biri olduğunu söyledi.

Şu anda Cumhuriyet’te 120’den fazla bilimsel merkezin faaliyet gösterdiğini hatırlatan Minnihanov, böyle bir yüksek sayı ile kendilerinin Rusya’nın İdil Boyu Federal Bölgesinde lider durumda olduklarını ve Rusya genelinde de Moskova, Sankt-Petersburg şehirleri, Moskova, Sverdlovskiy ve Novosibirskiy bölgelerinden sonraki pozisyonda olduklarını kaydetti.

Rüstem Minnihanov Tataristan’ın bilimsel araştırmalar konusunda liderliği bir federal ve iki milli araştırma üniversiteleri syesinde yakaladıklarının altını çizerek, cumhuriyetin gelecekte daha da büyük başarılara imza atma imkanının olduğunu belirtti.

Buna göre, Tataristan olarak bu başarıya giden yolda bilimsel merkezlerin finansman tarafına da önem verilmekte ve son 15 yıl içerisinde bu amaca harcanan paralar da on katına çıkarak 12 milyar rubleyi aşmış durumda.

Tataristan’da yenilikçi bir altyapı oluşturduklarını ve bunun sayesinde de bilimsel araştırma çalışmalarının sonuçlarının konsolide olunabildiğini hatırlatan Minnihanov, buna örnek olarak da İnnopolis şehrini, özel ekonomi bölgelerini, mühendislik merkezlerini, risk sermayesi fonlarını ve diğer kalkınma kurumlarını gösterdi.

Tataristan Cumhurbalkanı kendi başarıları ile gurur duyduklarını, ama dünyada var olan potansiyalden de yararlanmaları gerektiğini sözlerine ekledi.