Tataristan’da asgari ücret 8,8 bin rubleye yükseldi, ortalama maaş 31,1 bin ruble

Tataristan Başbakanı Aleksey Pesoşin ve Tataristan Sendikalar Federasyonu Başkanı Tatyana Vodopyanova yeni asgari ücret anlaşması imzaladı. Bundan artık cumhuriyette asgari ücret aylık 8,8 bin ruble olacak. Bu rakam yaklaşık 530 TL ediyor. Cumhuriyette ortalama maaş ise 31 bin 100 ruble, yani yaklaşık 1870 TL.

Böylece yeni asgari ücret Tataristan’da asgari yaşam ihtiyaçları için gerekli minimum rakam ile aynı seviyeye yükselmiş oldu.

Bu güne  kadar Tataristan’da Ağustos 2016 yılında kabul edilen 8,2 bin rublelik asgari ücret anlaşması yürürlükteydi.

Yeni anlaşma imzalandıktan sonra bir açıklama yapan Tataristan Başbakanı Aleksey Pesoşin, asgari ücretin yükseltilmesi- vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmede önemli bir adım olduğunu söyledi.

Pesoşin’in  sözlerine göre, cumhuriyetin emek piyasasında istikrarlı bir durum hakim. Bu yılın Haziran ayı sonu itibariyle Tataristan’ın istihdam merkezlerinde 13,1 bin işsiz vatandaş kayıtlı. Bu sayı cumhuriyetin tüm çalışan vatandaşlarının yüzde 0,64’ünü oluşturuyor.

Ocak-Mayıs 2017 tarihleri arasında Tataristan’daki işyerlerinde çalışanların ortalama maaşları 31,1 bin rubleyi oluşturdu. Ortalama aylık maaş rakamlarına göre, Tatarsitan Rusya’nın İdil Boyu Bölgeleri arasında Perm Bölgesinden sonra ikinci sırada yer alıyor.

Vodopyanova sözlerine göre ise, cumhuriyette 17 binden fazla vatandaşın ücretleri asgari yaşam minimumundan daha da aşağılarda seyrediyor. Ve bugün imzalanan anlaşma da fakirliğe kaşı mücadelenin yeni bir adımını oluşturuyor.

Tataristan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden alınan bilgilere göre, bu tür sosyal partnerlik anlaşması cumhuriyette beş yıldan beri imzalanıyor. Asgari ücret anlaşması Tataristan’da ilk defa 2007 yılında imzalanmıştı.