Tataristan’da Alabuga SEZ tam gaz: İki yeni fabrikanın daha temeli atıldı

7 Kasım’da “Alabuga” Özel Ekonomi Bölgesi’nde iki yeni fabrika – “IGS Agro” ve “Avgust-Alabuga”nın inşaatlarına temel atma törenleri düzenlendi. Törenlere Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov da katıldı.

“IGS Agro” Şirketi’nin yatırım projesi mantar ve mantar gübresi üretim tesisi kurmayı öngörüyor. Yeni kurulacak tesiste 10 bin 800 ton mantar ve 40 bin ton da mantar gubresi yetiştirme planlanıyor.

Temeli atılmış tesiste 165 yeni iş yeri olacak ve toplam yatırımların miktarı sa 1,5 milyar ruble olarak gerçekleşecek. Projenin tüm yatırım maaliyeti beş yılda tamamen çıkarılacak. Mantar üretim tesisi 2017’nin üçüncü çeyreğinde faaliyete geçecek.

Temel atma töreninde bir konuşma yapan Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov yeni fabrikanın kendi alanında en büyüğü olacağını ve üretilen mantar ile sadece Tataristan halkının değil Rusya’daki başka bölgelerinin de ihtiyaclarını karşılayacağını bildirdi.

“Bugün yemek kültürü değişiyor. İnsanlar yılın her mevsiminde mağazalarda yer alacak ekolojik temiz yemekleri tercih ediyorlar. Bu tesis çalışmaya başlayınca Rusyalıları taze mantar ile temin edecektir” diye konuştu.

Tataristan Cumhurbaşkanı bundan sonra “Alabuga” SEZ’deki diğer bir firmanın-“Avgust-Alabuga”nın temel atma törenine de katıldı.

“Avgust-Alabuga” Rusya’nın bitkileri koruma amaçlı kimyasal madde yetiştirme ve onu pazarlama konusunda uzmanlaşan işletme. Şu an şirket kendi ürünlerinin yüzde 70’ini Rusya iç pazarına satıyor, yüzde 30’nu da yabancı ülkelere ihrac ediyor.

İşletmenin “Alabuga” Özel Ekonomi Bölgesi’ne yaptığı yatırım miktarı 3 milyar rubleyi oluşturuyor. Temeli atılan fabrika ilk ürünlerini 2018’in son çeyreğinde pazara sunmayı planlıyor.

Rüstem Minnihanv’a göre, Tataristan gelecekte bol miktarda tarım ürünleri yetiştiren bir cumhuriyet olarak “Avgust-Alabuga” fabrikasının en temel partneri olmayı hazırlanıyor.