Tataristan’da 5 yılda 200 bin m2 inşaat hedefi

Tataristan, inşaat sektörü için yakın gelecekte büyük bir potansiyel yaratma sinyalleri veriyor. Türk şirketleri için de bu yeni bir açılım fırsatı yaratabilir. Kazan’da uzmanlar gayrimenkul pazarının getirdiği sonuçlar ve onun geleceğine ilişkin bir fikir alışverişinde bulundu.

Tataristan Emlakçılar Birliği Başkanı Andrey Savelyev sözlerine göre, gayrimenkul pazarında kriz dönemi geride kaldığını gayrimenkule olan talep artışı ve banka kredilerinin kriz öncesi seviyelerine kadar inmesi gösteriyor.

Rusya Emlakçıları Birliği Başkanı Nikolay Kazanskiy de gayrimenkul pazarına artık iyimser gözle bakmaya başladıklarını söyledi.

Kazanskiy “Biz gelecek yıla pozitif bakıyoruz. Geçen sene ile karşılaştırıldığında makroekonomik durum stabilleşti. Enflasyon yüzde altıya kadar indi, Eylül 2016’dan itibaren de gayrisafi yurt içi hasıla artmaya başladı” dedi.

Cushman&Wakefield şirketine göre, Tataristan gayrimenkul pazarında sıfır daire fiyatlarında bir azalma bekleniyor.

Çünkü inşaat firmaları inşaatlarda artık yeni nesil teknolojiler kullanmaya başladı ve bu da inşaat maaliyetlerini aşağı çekiyor.

Toplantı sırasında inşaat uzmanları gazetecilere ofis için düşünülmüş gayrimenkul konusuna da değindiler.

Onlara göre, Kazan’da bir yıl içerisinde sadece bir tane ofis binası inşaa edildi. Uzmanlar buna rağmen bu alanda da duraklığın son bulacağını ve gelecek üç-beş yıl içerisinde toplam 200 bin metre karelik gayrimenkulün yeni sahiplerini bulacaklarına inandıklarını söylüyorlar.