Tataristan’a yabancı sermaye akını: Schneider Electric “İnnopolis” SEZ’e giriş yapacak

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov başkanlığındaki denetim kurulu, “İnnopolis” Özel Ekonomik Bölgesine 14 tane yeni yatırım projesini onayladı.

Cumhurbaşkanlı Basın Merkezinden yapılan açıklamada bu projeler arasında Schneider Electric şirketi de yer almakta.

Açıklamada, denetim kurulu 14 tane İT Şirketin projelerini inceledi ve bu inceleme sonucunda onların İnnopolis SEZ’de çalışmalarını onayladı. Bu projelerin bazıları küçük olmakla beraber bazıları da büyük projeleri oluşturmakta. Tüm projelerin toplam yatırımı iki milyar rubleyi buluyor, ifadesine yer verildi.

Schneider Electric’in Rusya Şübesi İnnopolis SEZ’de Rusya pazarında endüstriyel sistemlerin emniyetini ve otomasyonunu sağlamak için ileri teknoloji merkezi açmayı planlıyor.

Bu 14 proje arasında bir başka yabancı şirket olan Japonya’nın Soramitsu Co. Ltd ise İnnopolis SEZ’de finans hizmetleri sunmayı amaçlıyor. Bu tür finans hizmetler de kullanıcı verilerini depolamada yüksek güvenlik ve güvenilirliği sağlıyor.

SEZ İnnopolis Rusya Federasyonu Hükümeti’nin 1 Kasım 2012 tarihli kararnamesi ile kuruldu ve İT şirketlere özel vergi indirimleri ve gümrük rejimi sağlıyor.

Halihazırda başkent Kazan yakınlarında faaliyet gösteren SEZ İnnopolis topraklarında 48 şirket çalışmakta ve aynı zamanda 8 şirket te partner statüsünde faaliyet göstermekte.