Tataristan’a gelen Türk vatandaşlarına Kazan Başkonsolosluğu’ndan vize uyarısı

Rusya Federasyonu’nun 1 Ocak’tan itibaren tek taraflı olarak Türk vatandaşlarına vize uyguılamasını yeniden başlatması sonrası yaşanan sorunlar dikkat çekiyor. Türkiye’nin Kazan Başkonsolosluğu, son dönemde Kazan Havaalanı’ndan giriş yapmak isteyen vatandaşların yaşadıkları sorunların artması üzerine bir açıklama yaptı. Başkonsolosluk açıklaması şöyle:

“Bilindiği üzere, Rusya Federasyonu (RF) 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren umuma mahsus/hizmet/hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza vize uygulamaya başlamıştır.

Son dönemde, geliş amacına uygun vize almadığı ve vize başvurusunda belirttiği şehirden giriş yapmadığı gerekçesiyle Kazan Havaalanı’ndan RF’ye girişine izin verilmeyen vatandaşlarımızın sayısında nisbi bir artış olduğu görülmüştür.

Bu kapsamda, vatandaşlarımızın seyahatleri sırasında aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir:
• Görev bölgemize gelecek vatandaşlarımızın geliş amaçlarına uygun vize almaları gerekmektedir. Genellikle 30 gün süreli olarak verilen turizm amaçlı vizeler; iş görüşmesi, eğitim, staj, akraba/yakın ziyareti vb etkinlikleri kapsamamaktadır.
• Turizm amacı ile gelen ziyaretçilerden konaklanacak otelin ücretinin ödendiğine dair fatura ve dönüş biletini ibraz etmeleri istenirken, akraba ziyareti ve iş görüşmesi için davet mektubu temini yoluyla alınan vize gerekmektedir.
• Turizm amaçlı vize ile gelen ve konaklayacakları yeri akraba/yakın/arkadaş evi olarak beyan edenlerin ülkeye girişlerine izin verilmemektedir.
• RF’ye turizm vizesi ile gelen ziyaretçilerin vize başvurusunda ülkeye varış noktası olarak belirttikleri şehir dışındaki bir havaalanına gelmeleri halinde RF’ye girişlerine müsaade edilmemektedir.
• Vatandaşlarımızın RF’ye giriş yaparken sorun yaşamamaları için, ziyaret amaçlarına uygun vize almaları, vize başvurusunda belirttikleri şehirden giriş yapmaları, vize ile ilgili evrakı eksiksiz olarak yanlarında bulundurmaları ve Dışişleri Bakanlığımızın ve Moskova Büyükelçiliğimizin yaptığı güncel duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.
• Öte yandan, RF’ye girişlerde Rus vatandaşlarına öncelik tanınması, yabancı ülke vatandaşlarına, dolayısıyla Türk vatandaşlarına “ayrıntılı sorular” sorulması ve bir defaya mahsus parmak izi alınması usulü nedeniyle uzun bekleme süreleriyle karşılaşılabilmektedir.

Saygılarımızla,”