Tataristan’a Çinli turist akını: Yüzde 30 arttı

Son yıllarda ev sahipliği yapılan büyük uluslararası spor organizasyonları, yabancı medyanın ilgisi, başarılı tanıtım kampanyaları, Tataristan Cumhuriyeti’ni sadece yerli değil yabancı turistler için de çekim merkezi haline getirmeye başladı. Tataristan’a Çin’den gelen turist sayısı yılın ilk üç çeyreğinde yüzde otuz arttı.

2016’nın ilk dokuz ayında Tataristan’a yedi binden fazla Çinli turist geldi. Bu sayının üç bini turistik amaçla Tataristan’ı ziyaret etti. Bu geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde otuz daha fazla.

Tataristan Turizm Devlet Komitesi basın merkezi bu konuda ayrıntıları paylaştı:

Temmuz 2016’da Kazan Uluslararası Havalanına Urumçi şehrinden Çinli turistler ile dolu ilk charter uçağı geldi. Bu charter proğramı çerçevesinde Çin’in Sincan-Uygur Otonom Bölgesi’nden Tataristan’ı 1242 turist ziyaret etti.

Şu anda Tatarsitan Cumhuriyeti ile Çin’in Sıçuan Bölgesi arasında doğrudan uçuşların kurulması için çalışmalar sürüyor.

Sıçuan Çin’in en kalabalık üçüncü bölgesi durumunda. Burda 87 milyondan fazla insan yaşıyor. Tatar yetkililer bu bölgeden Kazan’a yopun turist hareketi bekliyor.

Daha önce TASS’ın da belirttiği gibi Çinli turistlerin Kazan gezisi Lenin’in Ev-Müzesi’in ziyaret ve Lenin’in bir süre eğitim gördüğü Kazan Federal Üniversitesi’ni gidip görme gibi “Kırmızı rota”dan başlıyor. Daha sonra Kazan Kemlini başta olmak üzere başkentin tarihi güzellikleri geziliyor.

11.11.2016