Tataristan-Türkiye: İşbirliğine devam

Başbakan Binali Yıldırım’ın ziyaret ettiği Kazan’da dün Tataristan-Türkiye İş Forumu düzenlendi. Ratuşa belediye etkinlik binasında yapılan toplantıda, son dönemde yeniden ısınan Rusya-Türkiye ilişkilerinin ekonomik gelişim perspektifleri ele alındı.

Forumda Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanı Albert Kerimov ve Yatırımı Geliştirme Ajansı Başkanı Taliye Minnulina, konuklara Tataristan’ın yatırım potansiyeli hakkında bilgi verdi.

Albert Kerimov konuşmasında, Türkiye’nin Tataristan’da ortak şirketlerin sayısı bakımından ilk sırada yer aldığını söyledi. Tataristan’da Tatar-Türk ortaklığındaki şirketlerinin sayısının 280 olduğunu belirten Kerimov, bu şirketlerin yüzde 20’sinin Türklere ait olduğunu söyledi.

minn2

“Temennimiz serbest dolaşım”

Başbakan Yıldırım konuşmasında, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin sık sık Tataristan’ı ziyaret ettiğini ve iki ülke arasındaki ticaretin daha da artacağına inandığını belirtti.

Türkiye-Tataristan arasında uçak seferlerini arttırma çağırısında bulunarak, Türk gıdalarına karşı yürürlükte olan Rusya yaptırımlarını tamamen kaldırma çalışmalarını yürüttüklerinin altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti:

“Şüphesiz Türkiye – Rusya ilişkilerinin yeniden düzelmesiyle beraber Tataristan’da da yatırımlar artacak. 2014 yılında 510 milyonun üzerine çıkan ticaret azaldı. Yatırımcılara gereken ortam Tataristan’da sağlanıyor. Özellikle enerji başta olmak üzere alt yapıda Rusya ile önemli projeler gerçekleştiriyoruz. Bu projelerin içinde Tataristan’da yer alabilir. Tataristan’ın gelişmiş olması ilişkilerimiz açısından öneme sahip. Türk yatırımcılarının burada olması yetmez, Tatar şirketlerini de Türkiye’ye bekliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin geçtiğimiz Ağustos ayında bir araya gelerek anlaştılar ve bunun üzerine bu ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Dünkü ziyaretimizde önemli fırsatlar olduğunu müşahede etme imkanımız oldu. O kararlardan başlıcaları tarifesiz uçuşların yapılması. Misafirlerimizin sayısını artırmak için yakıt desteğimiz devam edeceğiz. Gıda üzerinde yasaklamalar kalktı. Beklentimizi ilettik, temennimiz ticaretin önündeki malların ve insanların rahatça dolaşmasının önündeki engellerin kaldırılmasıdır. 2017 yılında en fazla yoğunlaşacağımız konu, insanların serbestçe dolaşması. İş birliğimizi birçok konuda artırarak sürdüreceğiz.”

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye Cumhuriyeti olarak Tataristan Cumhuriyeti ekonomisine yapılan yatırımların stratejik öneme sahip olduğuna ve ileride tıp ve tarım alanında da ortak yatırımlar yapılması gerektiğine değindi.

Zeybekci, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un gelecek hafta Ankara’ya yapacağı ziyaret sırasında bu konuların daha detaylı olarak görüşüleceğini de sözlerine ekledi.

minn3

Forum sonunda bir konuşma yapan Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, ülkeler arası soğuk ilişkilerin artık son bulduğunu, bundan sonra artık aktif çalışma dönemine girilmesi gerektiğini söyledi.

Minnihanov Türkiye’nin Tataristan için lider partnerlerden biri olduğunu ve her ortak projeyi Tataristan’da çok ciddi karşıladıklarını belirtti.

Tataristan Cumhurbaşkanı konuşmasını, “Tataristan sizler için açık, hoş geldiniz” sözleri ile tamamladı.

Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bilgilerine göre, Tataristan’da Türkiye şirketleri ile ortak kurulan birçok şirket bulunuyor. Örneğin Tataristan’ın PAO “KAMAZ” Fabrikası Türkiye’nin Tirsan Kardan, TOKEZ OIL SEALS CO., İNC, DONMEZ, OOO “CKT”, OOO “TİS” şirketleri ile ortaklık halinde.

Türkiye’nin Tataristan’da bugün 2 milyar dolara yakın yatırımı bulunuyor.