Tataristan için büyük gün: 2017 yılı Tukay ödülleri sahiplerini buldu

Tatarların milli şairi Gabdulla Tukay’ın (Abdullah Tukay) doğum günü olan ve Ana Dil Bayramı olarak da kutlanan 26 Nisan vesilesi ile, her sene olduğu gibi bu yıl da Tataristan’da  Gabdulla Tukay adını taşıyan Devlet Ödüllerinin sahipleri açıklandı ve görkemli bir törenle dağıtıldı.

Tataristan Cumhurbaşkanı adını taşıyan ödül listesinde 2017 yılında üç yazar bu ödülün sahibi oldu.

Bunlar Medine Malikova, Haris Salihov ve Rozalina Şahiyeva.

Tataristan Devlet Ödülü Medine Malikova’ya “Çavdar Tadı” kitabı için, Haris Salihov’a “Din ve Fen” kitabı için, Rozalina Şahiyeva’ya da Tataristan’ın milli kültürel mirası hakkında “Sonsuzluk gülleri: Tatar ve Rus dillerinde yayınlanan makaleler” kitabı için verildi.

Tukay ödülleri sahiplerine bu ödüllerini resmen takdim etme de 26 Nisan Gabdulla Tukay’ın doğum günü ve Ana Dili Bayramı gününde Kazan’ın Opera ve Bale Tiyatrosu sahnesinde gerçekleştirildi.

Tören sırasında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, “26 Nisan’ı Gabdulla Tukay’ın doğum günü ve Ana Dili Bayramı olarak kutlamak artık bir gelenek haline geldi. Bize bu günde her yerden şerefli konuklar geliyor. Biz bugün Devlet Ödülü sahiplerine bu ödüleri takdim ediyoruz ve bu geleneği de devam ettirmiş oluyoruz” dedi.

Rüstem Minnihanov’un elinden bu ödülü alan Medine Malikova, kendisinin ilk kitabının yayınlanmasından bu güne elli yıl geçtiğini, hayatını edebiyata adadığını ve bu ödülü Tatar edebiyatına gösterilen saygının bir aynası olarak kabul ettiğini, Tatar yazarlarının statülerinin ileride de hep böyle yükseklerde olacağına inandığını söyledi.

Tataristan’ın saygın din adamlarından biri olan Haris Salihov da, kendisinin 90 yaşında olduğunu, ilk kitabını bundan elli sene önce yazdığını, tüm hayatını dini ilime bağışladığını hatırlattı.

Üçüncü ödülün sahibi Rozalina Şahiyeva da yaptığı konuşmada Tataristan yöneticilerine teşekkür ederek kendisne gösterilen bu saygıdan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi ve sözlerini, “Benim için en değerli ödül – Vatan, Ana dilim ve Edebiyat” diyerek tamamladı