Tataristan, dünya devi Mars’ın çikolatalarına süt tozu ihraç etmeyi planlıyor

Tataristan Mars Şirketi fabrikalarına süt tozu ihrac etmeyi planlıyor

Tataristan dünyaca ünlü Mars çikolata şirketinin Rusya fabrikaları ile işbirliği yaparak onlara hammadde ihrac etmeyi planlıyor. Şirket şekerleme ürünleri için Tataristan’dan özellikle süt tozu almaya niyetli.

Bu bilgiyi, Tataristan Yatırım Geliştirme Ajansı Başkanı Taliye Minnulina Tataristan delegasyonunun ABD’ye yaptığı iş gezisi ile ilgili brifingde verdi.

Onun sözlerine göre, yakın günlerde Tataristan şirketin standartarı ve hammaddeye ilişkin şartları hakında bilgi alacak ve iki ay içerisinde de anlaşmaların incelenme sürecine geçilmesi düşünülüyor.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov başkanlığındaki Tataristan heyeti geçen hafta ABD’ye iş gezisi gerçekleştirdi. Bu gezi sırasında Minnihanov diğer iş görüşmeleri ile birlikte Mars şirketi başkanlığı ile de görüşme yaptı.

Toplantıda Tataristan’ın tarım ürünlerinin şirketin ürünlerine hammade olarak kullanılması konusu incelendi.

Mars şirketi şekerleme ürünleri arasında dünyanın en iyi yüz şirketi arasında yer alıyor. Şirketin ürünleri Snickers, Dove, Mars, M&M’s, Juicy Fruit, Orbit markaları adı altında satılıyor.

Şirket aynı zamanda hayvanların beslenme ürünleri olarak Pedigree, Royal Canin и Whiskas markaları adı altında da tanınıyor.

Şirketin yıllık 17,4 milyar dolar tutarında satış hacmi bulunuyor ve dünyanın çeşitli ülkelerinde 70 fabrikası çalışıyor.