Tatar mutfağından sizi baştan çıkaracak 6 lezzet

Tatar mutfağı deyince, hamur işleriyle başlayıp enfes et yemekleriyle devam etmek ve ağzımız sulanarak anlatak kaçınılmaz! İşte bilenlerin, tadanların artık tutkunu oldukları, Tataristan’a yolu düşeceklerin ise ne yapıp edip muhakkak tatmaları şart olan 6 yemeği, 6 tabakta derleyen Rossiyskaya Gazeta’dan sizin için çevirdik:

Kıstıbıy

unnamed (2)

Gözleme formundaki bu atıştırmalık, tereyağıyla yağlanan tavada hazırlanıyor. Yarım ay şeklindeki yufkanın içerisine patates püresi ekleniyor. Tatar Estate Restaurant’da deneyebilirsiniz.

Öçpoçmak (Üçgen anlamında)

unnamed (3)

Öçpoçmak veya üçgen, Tatar mutfağının en önemli hamur yemekleri arasındadır. Yerel mutfağı denerken, mutlaka tadılması gerekir. Mayalanmış hamurla yapılır. İçinde kullanılanlar et, soğan, küp doğranmış patates… Ama sırrı detaylarda: İçi nemli iken, dışının çıtır çıtır gevrek olması gerekli. Bunu da ancak evlerde yaşlı Tatar kadınları başarabilir. Bir evde misafir değilseniz, Tatar Mutfak Sanatı Evi’nde bir masa ayırtabilirsiniz. Onların yaptıkları da yaşlı Tatar kadınlarının becerilerine uygun.

Kazılık

unnamed (4)

Çok ince dilimlenmiş, at eti pastırması. Reçetesi et, tuz, biber, kurutulacağı ve iki ay bekletileceği serin bir ortam, biraz step güneşi ve rüzgarı. Restoranlarda ve marketlerde bulunabilir.

Kaklagan kaz

unnamed (5)

Açık havada kurutulmuş kaz eti – kaklagan kaz, yani kaz pastırması, Tataristan’ın sembolik yemeklerinden. En iyileri Imenkovo ve Kulbaş kasabalarından geliyor. Marketlerde ve restoranlarda bulunabiliyor.

Kaz etli beliş

unnamed (6)

Mayalanmış hamur içerisinde kaz eti ve sakatatı, patates, soğan kullanılır. Tataristan’da tarihin derinliklerinden gelen bir tutkudur. Bir festival yemeğidir. Evlerde veya festival zamanlarında yenebilir.
Talkış kaleve

unnamed (7)

Tataristan bir dönemler çeşitli kültürlerin geçiş yollarının merkezi konumundaydı. Çin-Avrupa yolu üzerinde de bulunmasından ötürü çay kültürü önemli. Çay nasıl içilir, kimle içilir ve en önemlisi de neyle içilir? En lezzetli ve kompleks Tatar tatlılarından biri de talkış kaleve. Reçetesi, Tatar Borhan tarafından 19’uncu yüzyılda Türkiye’den (Osmanlı) getirilmiş. Seyfullin ailesi bu reçeteyi 1990’lardan itibaren yaygın üretim için kullanmaya başladı. Reçetenin zorluğundan ötürü de rakipleri yok. Yapımında bal, şeker, tereyağı, un kullanılıyor.