Tarihi görev tamamlanıyor… Kazan Hanlarının kemikleri Kazan Kremlini’nde defnedilecek

Tataristan’da tarihi Kazan Hanlığı’nı yöneten hanların mezarlarından çıkarılan kemikleri, Kazan Kremlini’nde defnedilmeye  hazırlanıyor. Böylece 2016’nın sonbaharında başlayan kazı ve defin hazırlıkları 19 Mayıs’ta son bulacak.

Defin işlemleri sonucunda Altın Ordu Devletinin Han’ı Uluğ Muhammet’in oğlu – 1467 yılında vefat eden Mahmut Han ve İbrahim Han’ın oğlu olan ve 1518 yılında vefat eden Muhammet Emin Han’ın ve onların yakın akrabalarının kemikleri Kazan Kremlini içerisinde yer alan 6 x 6 metrekare büyüklüğünde olan bir türbeye gömülecek.

Arkeoloji uzmanı, Dr. Fayaz Hucin’in sözlerine göre, Hanların kemikleri 1977 yılında tarihçi Alfred Halikov’un Kazan Kremlini’nde düzenlediği kazılar sonucunda bulundu.

Altın Ordu Devleti hanları, merkezi Kazan olan Bolgar Devleti ile 1445 yılında hükmetmeye başlıyor. Devletin nüfusunu genellikle Bolgarlar ve İdil Boyu-Ural civarı Finleri ve Altın Ordu’nun değişik yerlerinden gelen Kıpçak-Tatarlar oluşturuyor.

Tarihi belgelerde bu devlet Kazan Hanlığı olarak geçiyor ve sadece yüz yıl civarı ayakta kalıyor. Hanlık 1552 yılında Korkunç İvan askerleri tarafından yağmalanarak dağıtılıyor. Böyle kısa bir zaman diliminde Kazan Hanlığı ile 13 Han idare ediyor.

Hanların kemiklerini defin işlemleri başkent Kazan’ın en görkemli camisi olan ve tarihi Süyümbike Kulesi yanında yer alan Kul Şerif Camisi yanında gerçekleşecek.

Defin işlemlerine Rusya’nın çeşitli bölgelerinde görev yapmakta olan ve Kazan’a 19-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek VIII Tatar İmamları Forumu’na katılmak için gelen 900’den fazla din adamları da katılacak.

Kazan Kremlini Baş Mimarı Rüstem Zebirov’a göre Kazan Hanlarının kemikleri içerisi deri ile kaplı ve dekoratif metallerle çıkıntılı dört tane ahşap tabutta gömülecek:

“Han kemiklerini özel yapılmış türbede defnetme işlemlerini dört insan gerçekleştirecek. Defin işlemleri Şariat kurallarına göre yerine getirilecek. Ve sonunda kemikler kefinle nasıl bulunduysalar o şekilde özel hazırlanan kabirlere indirilecekler”