Rusya pazarına Tataristan’dan girmek için 10 neden

Rusya Federasyonu, Türk müteşebbisler için büyük fırsat kapısı. Ancak “doğru kapı” nerede? Herkesin aklına önce Moskova geliyor ama, yüksek maliyetler ve bürokrasi başta olmak üzere başkentin pek çok dezavantajı var. Oysa Tataristan Cumhuriyeti, Türk müteşebbisler için pek çok fırsatı, kolaylığı “altın tepside” sunuyor.

İşte Rusya Federasyonu pazarına Tataristan’dan girmek için bizim ilk aklımıza gelen 10 makul ve mantıklı neden. Tabii çok daha fazla sebep bulabilirsiniz ama bunlarla başlayalım:

 

  • Sadece biz değil, yapılan anketler, yayınlanan raporlar Tataristan’ı Rusya Federasyonu’nun “müteşebbis dostu yerler” listesinin başında gösteriyor. İlk 5’de her zaman ve kesinlikle Tataristan var.
  • Dil, tarih ve kültür olarak Tataristan ile Türkiye arasındaki kardeşlik bağları, burada yaşamayı da, iş yapmayı da, adapte olmayı da kolaylaştırıyor.
  • Maliyetler, özellikle Moskova ve çevresine kıyasla çok daha düşük. Ofis kiralarından iş gücü maliyetine kadar her konuda Tataristan “ekstra avantaj” sağlıyor.
  • Sadece iş maliyetleri değil “yaşam maliyeti” de yine son derece makul seviyede. Kazan dahil, Tataristan’ın her bölgesinde ev kiralarının da, günlük hayata dair diğer maliyetlerin de düşük olması iş adamları için büyük nimet.
  • Tataristan’da alım gücü Rusya ortalamasına bakıldığında çok yüksek. Yani yabancı iş adamı için maliyetlerin düşük olduğu bir cumhuriyette, bir de zenginliğin halka yansıması sonucu halkın geliri ve alım gücü yüksek olunca,Tataristan’ın hanesine kocaman bir “artı” daha yazılıyor.
  • Tataristan’ın son yıllarda en çok yatırım çeken bölgeler içinde en üstlere yükselmesinde Alabuga serbest bölgesinin payı büyük. Vergi ve altyapı dahil, sağlanan büyük avantajlar büyük sanayi yatırımları için Alabuga’yı “cennet” haline getiriyor. Zaten büyük Türk şirketleri de bu olanaktan fazlasıyla yararlanıyor.
  • Lojistik olarak Tataristan’ın bulunduğu nokta, ürettiği malları Rusya pazarının geneline satmak, dağıtmak isteyen işadamı için önemli bir fırsat sunuyor. Rusya Federasyonu haritasını açıp Tataristan’ın konumuna bakarsanız bunu kolayca anlamanız mümkün.
  • Tataristan’ı cazip kılan bir başka faktör, burada bürokrasinin hayatı zorlaştıran değil kolaylaştıran bir faktör olarak çalışması. Rüstem Minnihanov ve dinamik ekibi, tam bir “yatırımcı-müteşebbis dostu” olarak, iş dünyasının önündeki engelleri aşmak için gece gündüz çalışıyor. Rusya geneli için en büyük şikayet konusu olan bürokrasi, Tataristan’da ayak bağı sayılmıyor.
  • THY’nin Kazan’a, Atlas Jet’in Naberejna Çelnı’ya direkt uçuşları sayesinde Tataristan Türk iş adamları için artık çok kolay ulaşılabilecek durumda.
  • Rusya’nın geneli için son 10-15 yıldır yabancıları tehdit eden önemli bir güvenlik sorunu, riski yok; istisnalar kaideyi bozmuyor. Tataristan güvenlik açısından da Rusya Federasyonu’nun en güvenli yerlerinden.