Rusya Merkez Bankası: “Tataristan’ın bankacılık sektörü konusunda endişeye gerek yok”

Rusya Merkez Bankası Tataristan’ın bankacılık sektörüne bir durum değerlendirmesi yaparak “sektörün idare edilebilir ve tatmin edici bir durumda olduğunu” kaydetti.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Dmitriy Tulin’e göre, bu saatten sonra Tataristan’ın iflas eden Tatafondbank Bankası’na idareci atamanın mümkün olmadığını söyledi.

Tulin yaptığı açıklamada, “Artık bankanın lisansı iptal edilmiş. Lisansı iptal edilmemiş olsa bile pratikte böyle bir bankanın borçlarını üstlenecek bankayı bulmak zor olurdu” dedi.

Başkan Yardımcısı batmak üzere olan bir bankaya idareci atamak yerine iflas prosedürünü başlatmanın banka kredicileri açısından daha yararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Tataristan Cumhuriyeti’nde kamu sermayeli Tatfondbank da dahil üç bankanın lisansı, Rusya Merkez Bankası tarafından iptal edilmişti. Rusya’nın en büyük 50 bankası içinde olan Tatfondbank’ın lisansı iptal edilirken, bankanın genel müdürü Robert Musin çıkarıldığı mahkemece gözetim altına alınmıştı.

Rusya Merkez Bankası, Tatfondbank’a geçtiğimiz aralık ayında geçici yönetim atamıştı. Bankadaki “kaçağın” rekor düzeyde olduğu, sermayesinin 97 milyar ruble ekside bulunduğu bilirildi.

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch uzmanları, yüzde 40’ı kamuya ait olan Tatfondbank’ın hesaplarında çok ciddi açık tespit edildiğini açıklamıştı.

Tatafondbank’ta yaklaşık 35 bin şirketin parası bulunuyordu. Merkez Bankası, bankanın kurtarılması için en az 220 milyar ruble kaynak gerektiğini duyurmuştu.

Bu arada Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov dün konuyla ilgili yetkililerle yaptığı toplantıda, gereken her türlü önlemin alınması, bu bankalarım mudilerinin mağdur edilmemesi için gerekenlerin yapılması talimatı vermişti.