Putin’den, ilk Cumhurbaşkanı Şaymiyev’e “Rusya Hizmet Kahramanı” madalyası

Tataristan Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı ve şu anda Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanı olan Mintimir Şaymiyev Rusya Federasyonu’nun en yüksek ve en şerefli devlet ödüllerinden “Hizmet Kahramanı Nişanı”na layık görüldü.

Rusya’da 1 Mayıs İşçi ve Hizmet Bayramı öncesinden takdim edilen ve 2013 yılından itibaren her sene beş kişiye verilen bu nişanı Mintimer Şaymiyev’e Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin şahsen kendisi takdim etti.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Vladimir Putin, Mintimer Şaymiyev’in Rusya’nın gelişmesine ve Tataristan’ın kültürel mirasının korunmasına kendisinin büyük payı olduğunun altını çizdi.

Putin, Tataristan’ın kültürel miras toprakları olan Sviyajsk ve Bolgar tarihi mekanlarını restore etmede doğrudan Şaymiyev’in kendisi ilgilendiğini ve onların yeniden yapılanmasında bizzat onun çalışmaları olduğunu da hatırlattı.

Tören sırasında kendisine böyle büyük ödüle layık gördükleri için teşekkürlerini sunan Şaymiyev de, “Biz birlikte güçlüyüz ve başarılara da mahkumuz” ifadelerini kullandı.

Moskova’nın Kremlin Sarayında düzenlenen törendeden sonra Tataristan’a dönen Rusya’nın Hizmet Kahramanı’nı Kazan Hava Limanında büyük coşku ile karşıladılar.

Uluslararası Kazan Havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mintimer Şeymiyev, kendisinin bu ödülü aynı zamanda Tataristan halkı adına da aldığını söyledi ve “Bu ödül hiç şübhesiz hepimizin. Ben bu tarihi rolü sadece üslenmiş oldum” dedi.

Rusya’nın Hizmet Kahramanı ödülü 29 Mart 2013 tarihinden itibaren, tarım hizmetlerinde, bilim, kültür, sağlık ve diğer alanlarda büyük başarılar elde eden Rusya vatandaşlarına veriliyor. Bugüne kadar böyle bir ödülü sadece yirmi civarında Rusya vatandaşı almış bulunmakta.

Mintimer Şaymiyev 12 Haziran 1991 tarihinde Tataristan’ın ilk Cumhurbaşkanı oldu. Bu göreve o iki kere- 24 Mart 1996 ve 25 Mart 2001 tarihlerinde seçildi.