Moskova Büyükelçisi Diriöz’e Kazan’da üst düzey program: Minnihanov ve Şaymiyev’le görüştü

“Rusya – İslam Dünyası: KazanSummit 2017” ekonomik zirvesi için Tataristan’da bulunan Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Kazan’da yoğun temaslarda bulundu ve üst düzey kabul gördü.  Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Türkiye’nin Moskova büyükelçisi Hüseyin Diriöz ile bir araya gelerek Tataristan ve Türkiye arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geleceğini ele aldı.

Cumhurbaşkanı Minnihanov görüşmede Türkiye’nin Tataristan’ın en önemli dış ticaret ortaklarından biri olduğunu hatırlattı. Cumhuriyet sınırları içerisinde Türk şirketlere ait on fabrika bulunuyor, yeni projeler de yolda.

Büyükelçi Diriöz de Türkiye’nin Tataristan’la ekonomik ilişkileri çok daha ileri noktaya taşıma kararlılığında olduğunu vurguladı.

Görüşmeye Cumhurbaşkanı yardımcısı Radik Gimatdinov, Sanayi ve Ticaret Bakanı Albert Karimov, Enformasyon ve İletişim Bakanı Roman Şayhutdinov’un yanı sıra Tataristan Kalkınma Ajansı TİDA Başkanı Taliya Minullina ve Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç da katıldı.


Büyükelçi Diriöz, Tataristan Devlet Konseyi (Meclis) Başkanı Sayın Ferit Muhametşin ile birer görüşme gerçekleştirdi.

Hüseyin Diriöz daha sonra Tataristan’ın ilk cumhurbaşkanı, Vozrojdeniye (Yeniden Doğuş) Vakfı başkanı ve cumhurbaşkanı danışmanı Mintimer Şaymiyev ile bir araya geldi.

Şaymiyev görüşme öncesinde Vozrojdeniye Vakfı tarafından yürütülen tarih ve kültür mirasını koruma projeleri ile ilgili bilgi verdi.

Büyükelçi Diriöz de Bolgar arkeoloji kompleksinin UNESCO Dünya mirası listesine dahil edilmesinin Türklük dünyası için büyük önem arz ettiğini söyledi.

Diriöz sohbet sırasında ayrıca Türkiye’nin Bolgar İslam Akademisi’nin faaliyetlerinin organize edilmesi hususunda her türlü işbirliğine hazır olduğunu vurguladı.

Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Kazan’da faaliyet gösteren Türk iş adamları ile de konsolosluk binasında buluştu vr sorunlarını dinledi.

Diriöz, Rusya’daki Türk yatırımlarının 12 milyara yakın olduğunu, bunların 2 milyar dolarlık bölümünün Tataristan’da bulunduğunu vurguladı.