Minnihanov’dan işadamlarına moral: “Politik meseleler ekonomik ilişkileri etkilememeli”

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, geleneksel olarak düzenlenen “Tataristan Yatırımcılar Kulübü” toplantısında yerel ve yabancı yatırımcılar ile bir araya geldi. Toplantıya Tataristan’da en büyük yabancı yatırımcı konumunda bulunan Türk şirketlerinin temsilcileri de katıldı.

Minnihanov konuşmasında özetle şu noktalara değindi:

“Tataristan özellikle yabancı ülkelerden gelen yatırımcılarla doğrudan temasa imkan sağlayacak yeni bir model üzerinde çalışıyor.

Döviz kurlarındaki düşüş, Batı’nın uyguladığı yaptırımlar, yabancı teknolojilere ve sermayeye ulaşma zorluğu sorunlar yarattı, ancak bu sorunlar mevcut şartları kullanmayı bilen yaratıcı yatırımcılar için bazı avantajlar da ortaya çıkardı.

Siyasi meselelerin ekonomik ilişkileri etkilememesi gerekir, bilakis iyi ekonomik ilişkiler siyasi sorunların çözümünü de hızlandıracak.

Bu noktada bize düşen siyasi plandaki konjonktürel durumlara ve ülkenin iç şartlarına rağmen iş dünyasına güven vermeye devam etmek. Daha önce karşılıklı varılan anlayışa göre işadamlarına mümkün olan azami desteği vermemiz  gerekiyor. Toplantıya katılan işadamlarından karşılaştıkları sorunları ve talepleri bildirmelerini isiyorum. Herhalükarda aynı gemideyiz, bu şirketlerin başarıları aynı zamanda Tataristan’ın başarısıdır”.

view_721539_1223133