Minnihanov’dan 2016 yılı değerlendirmesi

Yılbaşına sayılı günler kalırken Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov 2016’da olan olayları değerlendirip Tataristanlı gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Minnihanov’a göre 2016 zor bir yıldı. Ama ekonomik problemler olmasına rağmen cumhuriyet bu yılı iyi sonuçlarla uğurluyor.

Tataristan Cumhurbaşkanı görüşme esnasında Aralık ayında batan Tataristan’ın bankalarından “Tatfondbank” olayına da bir görüş bildirdi.

“Bu bankanın problemleri 2014’lere kadar dayanıyor. Bankanın durumunun zor olduğuna dair sinyaller alıyorduk. Ben burada bizim suçumuz yok diyemem. Biz zamanında farkedemedik. Bu problem kendiliğinden çözülür diye düşündük. Ama biz şimdi cumhuriyet olarak bankaya tüm yardımlarımızı göstermeye çalışacağız” dedi.

Rüstem Minnihanov’a göre, 2016’da planlanmış tüm ekonomik projeler hayata geçirilmiş. Ayrıca “KAMAZ” kamyon fabrikası satış rakamlarını arttırdı. 2016 sonuna kadar da 34 bin kamyon yetiştirme planlanıyor. Şu anda kabinlerin yapımı için yeni bir fabrikası kurulma aşamasında, diye bildirdi.

Cumhurbaşkanı fikrine göre, Tataristan son yıllarda işleme sanayisinin geliştirilmesi konusuna önem veriyor. Özellikle “Alabuga” Özel Ekonomi Bölgesi büyük bir gelişme gösterdi. İlk önce iç pazarın taleplerine cevap vermeli daha sonra da ihracat konusu düşünülmeli.

Tataristan aynı zamanda “Avrupa-Batı Çin” otomobil koridoru inşaatı projesini hayata geçirme ile de yakından lgileniyor.

Bugün Çin ile Avrupa arasındaki yük taşımacılığı genellikle deniz güzergahı ile düzenleniyor. Bu da ortalama 50 günü buluyor.

Minnihanov, “Avrupa-Batı Çin” otomobil yolu hayata geçirildikten sonra da bu zaman 10 güne kadar azalacak. Bu otoyolun Tataristan üzerinden geçmesi bizim için büyük önem arzediyor” dedi.

Tataristan Cumhurbaşkanı 2016 yılı değerlendirirken Tataristan’ın gelecek planlarını da unutmadı.

Minnihanov şöyle konuştu:

“Bugün Tataristan’da petrokimya kompleksine büyük yatırım projeleri hayata geçirme işlemi devam ediyor. Örneğin petrol rafinerisi “TANEKO” ve “Ammoni” gazkimya kompleksinin çalışmaya başlaması Tataristan’ın büyük öneme sahip olan projeleri oldu. “TAİF” Şirketi de 600 bin ton etil üretecek fabrika kurma planları içerisinde. Aynı zamanda “Kazanorgsintez” fabrikasını genişletme ve Rusya genelinde büyük bir projeyi hayata geçirme planlarımız var.”