Minnihanov, Tataristan yollarını asfalt yerine betondan inşa etmeyi önerdi: “Daha uzun ömürlü”

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov,  İnşaat Bakanlığı toplantısında Tataristan’ın otomobil yollarını betondan inşaa etmeyi teklif etti.

Toplantı açılışında bir konuşma yapan Tataristan İnşaat Bakanı İrek Feyzullin, son altı yıl içerisinde Tataristan’ın inşaat malzemeleri sanayisine yapılan özel yatırımların 42 milyar rubleye ulaştığının altını çizdi.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Tataristan’ın çok büyük çimento kullanıcı olduğunu hatırlattı:

Minnihanov, “Tataristan’da asfalttan kaliteli otomobil yollarını yapmanın ne kadar zor olduğunu aklımızda tutarak bizim bu yolları artık çimento-betondan yapmamız daha mantıklı.  Örneğin Borovoye Matyushino otomobil yoluna bir göz atacak olursak onu biz betondan yapmıştık. 15 sene geçmesine rağmen bu yol hala kalitesini kaybetmedi” dedi.

Şunu da hatırlatalım ki, ABD’de betondan yapılmış otomobil yolları bundan 50 sene önce ortaya çıktı. Şu anda Amerika’nın oto yollarının yüzde 60’ı bu türden.

Böyle yolların asfalt yollara nazaran avantajı-uzun ömürlü olmalarında.

Çimento-beton yollar onarım gerektirmeden en az 20-25 sene kullanılabiliyor. Ve böylece işletme maaliyetleri de azalmış oluyor.

Bunun yanında diğer bir avantajı da-çimento-beton yollar asfalt yollara nazaran yüzde 30-50 oranında daha fazla ışık yansıtıyor ve bu durum karanlıkta yol daha kolay görülüyor.

Ama bu yolların bir tane dezavantajı da var. Beton yollar asfalt yollara göre yüzde 70-80 oranında daha pahalıya çıkıyor.