Minnihanov Kazan’ın bisiklet yolunu açtı, turladı

Modern şehirleşme yolunda son yıllarda çarpıcı örnekler veren Tataristan’ın başkenti Kazan’da yeni bir projeye hayat geçti.  “İlginç Kazan” adı verilen bisiklet yolunun resmi açılışını Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy ve Tataristan Başbakanı İldar Halikov yaptı.

Tataristan bu projeyi hayata geçirmek için federal bütçeden ayrılan 15 milyon rublelik fondan yararlandı. Bisiklet yılu 28 kilometre uzunluğunda.

Rusya Kültür Bakanlığının düzenlediği bu yarışmaya Rusya’nın 65 bölgesinden 178 proje ktılmıştı. “İlginç Kazan” bisiklet yolu projesi de Kareliya, Adegey, Kırım, Kaluga ve Kemerovo bolgeleri ile kazanan projeler arasında yer aldı.

print_689029_1152378

Kazan’da açılan bisiklet yolu 28 km lik bir güzergahtan ibaret ve başkent Kazan’ın tarihi bölgelerinden geçerek turistlere ve Kazanlılara cep telefonu aplikasyonu (toptriptip) yardımıyla bu yerler hakında geniş bilgi alma imkanı da sunuyor. Böylece turistler ve Kazanlılar hem bisikletle dolaşar spor yapmış oluyor hem de Kazan’ın kültürel ve tarihi yerleri hakında bilgi almış oluyor.