Mehter Takımı 25-26 Ağustos’ta Kazan’ı fethedecek

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığının Mehter Takımı, 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Tataristan’a  geliyor.

Bu tarihlerde başkent Kazan’da “Kazan Askeri Orkestra Festivali” düzenlenecek ve bu etkinlikte yabancı ülkelerden Kazakistan Askeri Orkestrası ile Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Grubu da iştirak edecek.

Bu çerçevede Mehter Takımı Kazan Kremlini ve Kazan’ın en büyük yaya caddesi olan Bauman Caddesinde açık havada konseri verecek.

Konserler 25 Ağustos’ta saat 14.00’deki açılış töreninin ardından 15.00 ve 20.00’de Kazan Kremlininde verilecek. 26 Ağustosta  ise Bauman Caddesi’nde saat 10.00’da orkestraların ortak konserinin ardından  11.30 ve 17.00’de orkestraların kendi konserleri ve 20.00’de kapanış konseri olacak.

Etkinlik Tataristan’da yatırımları bulunan Türk şirketi Kastamonu Entegre’nin sponsorluğunda ve Yunus Emre Enstitüsü’nün desteğiyle yapılacak.

Festivalde Tataristan ve Rusya Milli Marşları toplam 18 orkestra tarafından seslendirecek ve Tatar kompozitörlerin çeşitli eserlerine de yer verilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosluğu’ndan verilen bilgiye göre, girişi ücretsiz olan etkinliğe tüm Tataristanlı vatandaşlar ve Kazan’da yaşayan Türkler davet edildi.