Krize rağmen dinamik ekonomi: Tataristan’ın dış ticaret hacmi yüzde 14,7 arttı

Rusya Federasyonu’nda yaptırımların da etkisiyle yaşanan sorunlara rağmen, Tataristan Cumhuriyeti ihracatını 114,6 milyon dolara yükseltmeyi başardı.

Tataristan’ın 2017 yılın ilk çeyreğinde ana ihracatçıları olarak “TAİF” Şirketler Grubu, “KamAZ” kamyon fabrikası ve “Tatneft” Şirketinin lastik kompleksi gösterildi.

Tataristan Gümrük İşletmesi verilerine göre, geçen yılın aynı dönemiyle kıyasla ticaret hacmi yüzde 14,7 artarak 261,4 milyon dolara arttı. Bunun 114,6 milyon dolarını ihracat ve 146,7 milyon dolarını ithalat oluşturdu.

Tataristan’ın bu yılın ilk çeyreğinde toplam dış ticaret hacmi iki milyar doları aştı. Bu rakamın 1 milyar dolardan fazlasını ihracat ve 954,6 milyon dolarını da ithalat oluşturdu.

Tataristan’ın 2017 yılının ilk çeyreğinde yapılan ihracatında ağırlıklı olarak kimya sanayisi, sentetik kauçuk ve lastik ürünler ilk sırayı aldı. Bu ürünler tüm ihracatın yüzde 76,6’lık bir kısmından ibaret oldu.

13,3’lük bir oranla makine ürünleri-motorlu araçlar, onlara yedek parçalar, mekanik cihazlar ise bu sıralamada ikinci sırada.

İthalatta ise eskiden de olduğu gibi yüzde 65,23’lük bir oranla binek otomobillerin yedek parçaları oluşturdu. İthalatçılar genellikle otomobillerin mekanik cihazlarını, motor, pompa, yedek parçalarını getirdi.

İthalatta kimyasal ürünlerin payı yüzde 20,6 olarak gerçekleşti. İthalatçılar çoğu plastik ürünler, organik kimya ve inorganik kimyasalları ülkeye getirdi.

2017 yılının ilk çeyreğinde Tataristan Gümrüğü federal bütçeye 11,4 milyar ruble para aktardı.