Kriz Tataristan’ı durduramadı, yatırımlarda lider Nijnikamsak

Ekonomik kriz ortamında rağmen, Tataristan’da yatırım ortamı yılın ilk yarısında pozitif temposunu korumayı başardı.   En fazla yatırımı Tataristan’ın sanayi bölgelerinden Nijniykamsk çekti. Daha sonra Kazan ve Elmet bölgeleri sıralanıyor.

Yayınlanan son resmi istatistiklere göre, Tataristan Cumhuriyeti’nde Ocak-Haziran 2015 tarihlerinde sermaye yatırımları 2014’ün aynı dönemine kıyasla % 0,1 artarak 207 milyar ruble olarak gerçekleşti. Bunun 90 milyar rublesi imalat sanayiye, bunun da yarısı petrol ürünleri imalatına yatırıldı. Yatırımlar konusunda ikinci sırada da doğal kaynak arama faaliyetleri yer alıyor. Bu sektördeki yatyırımlar da yarım sene içinde 25,2 milyar ruble olarak kayıtlara geçti.

Tüm yatırımların üçte birini resmi bütçeden aktarılan kaynaklar oluşturdu. Yarısından fazlası, % 53’lük kısım ise banka kredilerinden oluştu.

Rusya Federasyonu’nun İdil Boyu bölgeleri arasında Tataristan Cumhuriyeti yatırım oranları bakımından liderliğini korudu. Sıralamada ikinci sırada Başkortostan Cumhuriyeti var.

Tataristan Cumhuriyeti’ndeki bu yatırımlara özel olarak bakıldığında en çok yatırımlar TAİF ve Taneko gibi büyük şirketlerin olduğu Nijniykamsk şehri ekonomisine yapıldığı görülüyor. İkinci sırada da başkent Kazan, üçüncü sırada ise Elmet var.

Kişi başına düşen yatırım oranlarına bakıldığında ise Tataristan’da “Ammoni” kimyasal fabrikasının inşaatı devam eden Mendeleyevskiy bölgesi ilk sırada.

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2015 sonu itibarı ile sermaye yatımlarının 560 milyar rubleyi bulması bekleniyor. Öncelikli projeler sıralamasında “Tatneft” şirketinin 35 milyar ruble harcamayı düşündüğü petrol rafinerisi “Taneko”, “TAİF-NK”nın yeni fabrikasının inşaatı, “KamAz” kamyon fabrikasının yeni üretim tesisleri geliyor.