KazanSummit 2017 için geriye sayım: Ekonomi zirvesinde 50 ülkeden 2 bin konuk ağırlanacak

Tataristan başkenti Kazan’da 18-21 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Uluslararası Ekonomi Zirvesi “Rusya-İslam Dünyası: KazanSummit-2017” 50 ülkeden iki bin yabancı konuğu ağırlamaya hazırlanıyor.

Rusya ve İslam İşbirliği Organizasyonu üyelerinin katıldığı Uluslararası Ekonomi Summiti Kazan’da ilk defa 2009 yılında düzenlenmişti. Bu tarihten itibaren de bu zirve Rusya Federasyon Konseyi ve Tataristan Cumhuriyeti Hükümeti’nin destekleri ile organize edilmekte.

Zirvenin amacı- Rusya ile İslam İşbirliği Organizasyonu arasında ticari-ekonomik, ilmi-teknolojik, sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirmek olarak gösteriliyor.

2016’da bu toplantıda 51 ülkeden uluslararası ve devlet kuruluşları ve finans enstitüleri temsilcileri, parlamento milletvekilleri, yatırımcılar ve işadamları ve 14 tane büyükelçilik yetkilileri olmak üzere 1,5 katılımcı yer almıştı.

2016 KazanSummit’i çerçevesinde 15 anlaşma-protokol imzalandı.

KazanSummit-2017’ye ise 50 ülkeden iki binden fazla katılımcının gelmesi bekleniyor. Bunlar arasında büyükelçiler ve İslam dünyası ülkeleri bakanları, Rusya ve yabancı ülke finans enstitüleri temsilcileri, parlamento milletvekilleri, yatırımcılar ve işadamları, en az 200 tane gazetecinin katılacağından sözediliyor.

Organizatörlerin verdiği bilgiye göre, KazanSummit-2017’de kesin katılacaklarını Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tunus’un Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Muhammet Abdelkefi, Birleşik Arap Emirlikleri Ekonomi Bakanı Abdulla Ahmet Al Saleh belirtti.

KazanSummit’i Birleşik Arap Emirlikleri’nde her sene düzenlenen en büyük yatırım forumu Annual Investment Meeting (AIM)’in Başkanı Davut al Şazavi’nin de ziyaret etmesi bekleniyor.

KazanSummit-2017’nin konusu uluslararası ekonomi ilişkileri çerçevesinde İslam yatırımları olacak.

Toplantıda aynı zamanda sosyal iş alanı, ekoloji, hayır kurumları, şirketiçi stratejiler ve jeoekonomi, turizm, İslam eğitimi gibi yeni konular da görüşülecek.

KazanSummit-2017 sırasında ilk defa Russia Halal Expo sergisi de düzenlenecek