Kazan’dan bir ses: “Biz her zaman Türkleri kardeşimiz olarak düşündük…”

Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir haber analizde, Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerinde yaşanan sorunların, Rusya Federasyonu’ndaki Türki kökenli halklarla olan ilişkilere de zarar verdiği belirtildi. Yazıda, Rusya’nın uyguladığı yaptırımlar yüzünden bazı Türki bölgelerle ticari ve kültürel ilişkilerin “sınırlandığı” vurgulandı.

Yaroslav Trofomov’un Kazan’dan yazdığı habere göre, bunun örneklerinden biri Tataristan’ın başkentinde yaşanıyor. Haberde, Rusya Müslümanlarının liderlerinden olan, Ekim Devrimi sonrası Türkiye’ye göç ederek Atatürk’ün danışmanları arasında yer alan Sadri Maksudi’nin Kazan’da İstanbul Parkı’na dikilmesi planlanan heykelinin, uçak krizi sonrası ilişkiler gerildiği için kaide aşamasında yarım kaldığı vurgulanıyor.

Gazeteye konuşan Kazan Federal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Marat Safiullin, “Biz her zaman Türkleri kardeşimiz olarak düşündük. Türkiye bir hareket yaptığında bu sadece Türkiye içinde yaşayanlar açısından değil, aynı zamanda etnik akrabaları açısından da değerlendirilmeli. Tüm Türki dünyasının menfaatleri hesaba katılmalı” dedi.

Haberde ayrıca, Rusya’nın uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Kazan Devlet Üniversitesi’nin de Türk üniversiteleri ile pek çok işbirliği programlarını durdurduğu, Türk öğrencileri geri gönderdiği ve kendi öğrencilerini de geri çağırdığı belirtildi.

Bu arada Türk yatırımlarının Rusya’ya giriş kapısı olan Tataristan’da Moskova’nın ambargolarının etkisini azaltabilmek için yerel iktidarın bölgedeki Türk şirketlerini yaptırım dışında tutmak için görüşmeler yaptıkları, ancak yeniş projelerin askıda olduğu vurgulandı.

Gazeteye konuşan bir Türk yetkili, “Tataristan Türk yatırımcılarını korumak için elinden gelenin en iyisini yaptı. Bunlar cesur adımlardı. Ama Tataristan’ın tüm bu aktivitelerine rağmen Türk yatırımcılarının genel olarak güveni zedelendi” dedi.

Aynı yetkili, Rusya federal göçmen ve güvenlik makamlarının sık tekrarlanan baskılarının iş faaliyetlerini zorlaştırdığını, pek çok Türk öğrencinin de eve dönmek sorunda kaldığını belirtti.

Tataristan Ticaret Odası Başkanı Şamil Ageyev, ilşkilerin kriz ortamında ayakta kalacağı umudunu dile getirdi. Ageyev, “Birbirimizin dilini anlamak ve etnik faktörler bizim için önemli. Biz her durumda iş ilişkilerini korumalıyız. Bizim pozisyonumuz, Erdoğan’ın Türkiye’nin tamamı olmadığıdır” dedi.

Yazının sonunda, Orta Asya’daki Türki cumhuriyetlerinden hiç birinin de son siyasi krizde Erdoğan’ın tarafında yer almadıkları, hatta Erdoğan ile yakın ilişkisi bilinen Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in uçağın düşürülmesini “en büyük yanlış” diye nitelediği kaydedldi.