Kazan’ın incisi: Kul Şerif Camii

Tataristan’a yapılan hiç bir ziyaret onsuz bitmez… Ziyaret edilecek hiçbir yer onun yarattığı duyguları vermez… Tataristan için sembol yerler içinde yeri her zaman çok ayrı, çok özel ve çok değerlidir. “Kazan’ın incisi” sayılan Kul Şerif Camii, yazın uzun ve keyifli günlerinde Kazan ziyareti yapmayı planlıyorsunuz “olmazsa olmaz”ların başında gelir:

Kazan Kremlini’nin içinde mavi kubbeleri ve kar beyazı görüntüsüyle simge eserlerdendir Kul Şerif Camii.

Bir yandan klasik Osmanlı tarzından, diğer yandan Avrupa Gotik mimarisinden esintiler taşısa da, ortaya çıkan eser eşsiz ve kendine hastır.

kazan-tour

Caminin orijinali 16. Yüzyılda inşa edilmiştir. Adını, Tatar tarihinde önemli yeri olan devlet adamı, Kazan Hanlığı imamı, şair, kısacası büyük Tatar aydını Kul Şerif’ten (Qolşärif , ölümü 1552) almıştır. Kul Şerif, Korkunç İvan’ın Kazan’a saldırısı sırasında hanlığı savunurken hayatını kaybetmiştir. Cami de yine Korkunç İvan’ın emriyle yıkılmıştır.

Bugünkü muhteşem cami ise 1996’da inşa edilmeye başlanmış ve 2005’de tamamlanmıştır.

21 Şubat 1996’da, caminin temelinin atıldığı yere o zamanın Tataristan Cuımhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev’in bu konudaki kararnamesini taşıyan simgesel bir plaket kondu, ilk harç atıldı.

fb287d3be21eb7aebfc1c409a6da60a7

On binlerce Müslümanın bağışları ile de desteklenen caminin açılışı, Kazan’ın 1000’inci yaş günü kutlandığında, 24 Temmuz 2005’te yapıldı. İçinde bin 500 kişinin, çevresinde 10 bin kişinin aynı anda namaz kılabildiği cami, bugün Kazan’ın en çok ziyaret edilen turistik cazibe merkezlerinin başında gelir.

Caminin 16. Yüzyıldaki orijinalini anlatan ünlü Tatar alimi Şigabutdin Mercani, Kazan’ın Korkunç İvan tarafından ele geçirilmesi sırasında Kremlin’de çıkan yangında yok olduğunu söyler. Daha da önemlisi o günlerde sadece cami değil, Orta Volga bölgesinin en büyük kütüphanesine sahip bir kültür merkezi olarak da büyük önem taşıdığını yine Mercani anlatır. Bugün de yeni haliyle Kul Şerif Camii aynı zamanda İslam Müzesi olarak önemli bir görevi daha ifa eder.

UNESCO Dünya Kültür Varlığı listesine dahil olan Kazan Kremlini içinde hem Müslümanların hem de Ortodoks Hıristiyanların ibadethanelerinin bulunması, Tataristan’ın barış, hoşgörü toprağı olarak Rusya Federasyonu’nda farklı inançtan olanların yan yana yaşamasının en güzel örneği olarak da dikkat çeker.

55 metre yüksekliğe uzanan dört minaresi ile ahenkli bir mimari çizgi izleyen cami, granit ve mermer fasadıyla Kremlin’de tarihi bir havayla, simgesel yerini korur. Kubbesi, Kazan Hanı’nın tacı şeklindedir. İçi de en az dışı kadar etkileyici, hayranlık uyandırıcıdır. Mozaikler, el yazmaları, Çek cumhuriyetinde özel siparişle yapılan muhteşem avizesi, Tatar sanatının inceliklerini yansıtan orijinal eserler, hepsi bu muhteşem caminin gök kubbesi altında toplanmıştır. Lale şeklindeki pencereler, yine Tatar kültüründen yansıyan bir kültürün örneği olarak gözalıcı güzelliktedir. Türkiye’den İran’a, Suudi Arabistan’dan Katar’a İslam dünyasının her köşesinden, bu muhteşem eserin ortaya çıkması için maddi manevi katlı sağlanmıştır.

58779592

Tarihi kayıtlara göre 400 kişinin namaz kıldığı eski camiden, bugün çevresindeki geniş alan ile 10 bin kişinin rahatlıkla namaz kılabildiği, beş katlı ana binasıyla, kütüphanesi ve İslam Kültürü Müzesi ile büyük bir esere gelinmiştir.

Kazan, Türkiye’den gelecek olan herkes için kendi öz vatanı hissini uyandıracak yakınlıkta, güzellikte bir şehirdir. Pek çok tarihi, kültürel zenginliği bağrında saklar. Ama bunlar içinde ilk sıraya, tarihiyle, dünüyle ve bugünüyle göz kamaştıran Kul Şerif Camii’ni koymak sanırız abartılı olmaz. Kremlin bölgesi Kazan’ın kalbi ise, onun tacı, mücevheri de Kul Şerif Camii’dir.

 

beautiful_mosques_in_the_world060