Gezi rehberi: Kazan’ın 10 turistik cazibe noktası

Tataristan başkenti Kazan’a gelen yabancı turistler başkentin en çok hangi mekanlarını ziyaret etmek istiyor? Peki bu tarihten yadigar muhteşem şehri ziyaret edenlere neler tavsiye edilebilir? Tripadvisor gibi sitelerin önerileri ile kendi önerilerimizi harmanladık:  TatarTürk.com sitesi de bu mekanların on tanesini seçerek kendi yorumu ile okuyucularına öneriyor.

6113550-9619532-1

1. Tarihi Kazan Kremlini’nin içerisinde bulunana Kul Şerif Camisi listenin ilk sırasında geliyor. İsmini Kazan Hanlığı’nın ünlü imamından almış caminin inşaatını Türk inşaat firması yapmış. Kendine özgü mimarisi bulunan cami hem gündüz hem gece turistlerin akımına uğruyor. Ayrıca fotoğrafseverler bu mekanı boş bırakmıyor.

1674

2.Listenin ikinci sırasında yer alan Petr ve Pavel Kilisesi de rengarenk görüntüsü ile turistlerin ilgisini çekiyor.  Kilise Musa Celil Sokağında bulunuyor ve burayı ziyaret eden 10 turistin 9’u kiliseyi çok beğendiğini belirtiyor. İçerideki eşsiz ikonlar ayrıca zaman ayırmaya değer.

bc318440b3bedf8da3d6dc677ebb593a

3.Kazan Kremlini’nin hemen aşağısında bulunan Tataristan Tarım Bakanlığı binası da gelip görmeye değer bir mekanı oluşturuyor. Dışardan bakıldığında bir bakanlık değil de daha çok tarihi müzeyi andıran bina Kazan’da fotoğraf çektirmek için en güzel yerlerden sayılıyor. Moskova’da bile bu görkemde ve güzellikte bina bulmak zor.  Yazın ayrı, kışın da ayrı bir görüntüye sahip mekanın önünde bulunan park ve bıraz ilerisindeki Kazansu ırmağı harika bir üçgeni oluşturuyor.

28458085

4.Kazan’a gelip de Bauman Caddesi’ni görmeden gitmemek lazım. Başkentin merkezinde bulunan ve trafiğe kapalı bu caddeyi turistler Moskova’nın Arbat Sokağı ile karşılaştırsa, bazıları da İstanbul’un İstiklal Caddesine de benzetiyor. Burda kafeleri, tarihi binaları, hediyelik eşya satan mağazaları, kafe-barları, banka ve diğer kurumları bulabilirsiniz. Heykellerler süsülü sokakta hikaye içinde hikaye bulmanız mümkün.  Ayrıca yazın canlanan cadde Kazan’a özgü heykeller ile de ünlüdür.

5.Bauman Caddesi’nin hemen başında, Şalyapin Oteli tarafında bulunan Sosyalist Yaşam Müzesi ise Tataristan’ın 70 yıllık sosyalizm hayatını görmeye ve hissetmeye yardımcı oluyor. Bu müzede o dönemde halkın kullandığı hemen hemen tüm eşyaları görmeniz mümkün oluyor. Müzeyi çocuklarla gezmenizi tavsiye ediyoruz.

2343151

6.Başkent Kazan’ın Kremlin Sahil Boyu Sokağı ise Kremlin Sarayı’nın hemen aşağısında, Kazansu ırmağının kenarında bulunuyor. Daha yeni düzenlenerek açılmasına rağmen başkentliler ayrıca seven bu mekan hem Kazan’ın yeni yerleşim tarafını görmeye hem de Kazansu ırmağı kenarında bulunan kafe-lokantalarda yemek iyerek huzur dolu bir dinlenme keyfi veriyor. Bu mekana araba ile gelmek isteyenler için hemen yakınında otopark da bulunuyor.

62478022d5ccc21a558a079dfcb55ce5b90ddadd

7.Kazan Kremlini içinde bulunan başkentin en tarihi mekanlarından bir tanesi de Süyümbike Kalesi’dir. Rivayetlere göre tarihi taa 1552’lere kadar uzanan Süyümbike Külesi turistlerin en çok ziyaret ettikleri bir yerdir. Kule’nin hemen yanında Tataristan Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve Kul Şerif Camisi de bulunmakta ve buraya gelenler hem Kazansu ırmağını hem de İdil ırmaklarını seyredebilmektediler.

9175122806-35_b

8.Kazan’ın yeni yerleşim tarafında yer alan Kazan Evlendirme Dairesi yeni inşaa edilmiş bir mekan olmasına rağmen turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden sayılıyor. Turistlerin dikkatini onun kazan şeklinde inşaa edilmiş görüntüsü çekiyor. Ayrıca bina üzerinde bulunan gözetleme yeri ile başkentin birçok yerini ve Kazan Kremlini’ni dürbünle yakından izleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu yaz Kazan Evlendirme Dairesi’nin dört kenarına değişik ejderha heykellerinin de yerleştirilmesi ise burayı turist akımına uğratti ve sizlere de bu mekanı gelip görmenizi ve burada mutlaka hatıra fotoğrafı çektirmenizi tavsiye ediyoruz.

rubin-kazan-stadium-11

9.Başkent Kazan’ın ismini yabancı ülkelere tanıtan Rubin-Kazan futbol takımının top koşturduğu Kazan-Arena Stadyumu ise muhteşem görüntüsü ile uzaklardan dikkati çekiyor. 45 bin kişilik stadyum 2013 Universiad Oyunlarının açılışı ve kapanışına ev sahipliği yaptı. 2015’de de Yüzme Spor Dallarında Dünya Şampiyonası için stadyumun içi, futbol alanı havuza dönüştürülerek bir ilke imza atıldı.  2017’de Futbol FIFA Konfederesyon Kupasını  Kazan-Arena’da seyredeceğiz.  Ayrıca 2018’de de Dünya Futbol Şampiyonası’nın çeyrek final maçlarına da ev sahipliği yapacak.

xram_vsex_religij_kazan

10.İdil ırmağı kenarında bulunan Tüm Dinlerin İbadethanesi olarak adlandırılan mekan ise olmaz ise olmaz bir gezi mekanıdır. Hem cami, hem kilise, hem sinagog binalarının birarada toplandığı bina tren ile Moskova’dan Kazan’a girişte turistlerin merakını kazanıyor. Değişik bir stil ve değişik renklerin karışımından oluşan bina artık Tataristan Devleti’nin kouması altında ve ileride bir turizm merkezine dönüşmeye hazırlanıyor.