Kazan’da unutulmaz sahneler: Red Bull Air Race yarışmasıyla dünyanın gözü üstündeydi

Kirby Chambliss of the United States performs during practice day at the fifth round of the Red Bull Air Race World Championship in Kazan, Russia on July 21, 2017.

Tataristan’ın başkenti Kazan hafta sonundan başlayarak dünyanın dört bir tarafında haber bültenlerine konu oldu, son derece başarılı bir “tanıtım kampanyası”na imza attı.

Red Bull Air Race Uçak Akrobasisi Dünya Şampiyonasının ilk defa Kazan’da düzenlenen Rusya etabının galibi Amerikalı Kirby Chemlisse oldu.

Martin Sonka of the Czech Republic leads Nicolas Ivanoff of France over the Agricultural Palace of Kazan prior to the fifth stage of the Red Bull Air Race World Championship in Russia on July 19, 2017.

Kazan’ın tarihi Kremlini’nin siluetinden çekilen fotoğrafları dün dünya ajanslar servis etti, TV kanalları yayınladı.

22 Temmuz’da ön eleme yarışları düzenlenen ve 23 Temmuz’da “Dörtlü Final” bölümü ile sona eren yarışmada Chemlisse Kazan’da kendi rekorunu kırarak hiç ceza almadan yarış meydanını 58,378 saniyelik bir süre ile tamamlayabildi.

Yarışmada ikinciliği onun hemşerisi Michael Gulian oldu. Gulian da yarışmayı ceza almadan geçti ama şampiyonayı bir saniyelik bir süre ile kaybetti.

Üçüncülüğü ise altı saniyelik ceza alarak ve 1 dakika 4,297 saniyelik bir süre ile Çek Peter Copfstein elde etti.

“Dörtlü Final”in sonuncusu ise Kazan etabında hep liderliğe oynayan Kanadalı Pete MacLeod oldu.

MacLeod en rekor derecede yüksek hıza ulaşmasına rağmen, Kazansu Nehri üzerine yerleştirilen yedi tane hava kapısının bir tanesini geçerken kural ihlali yaptı ve sonuçta iki saniyelik ceza alarak yarışmada ancak dördüncü olabildi.

Etkinlik, Kazan’ın turizm tanıtımına katkısı açısından büyük bir başarı olarak alkışlandı.