Kazan yine vitrine çıktı: Uluslararası Ekonomik İşbirliği Zirvesi’ne evsahipliği yaptı

 

Kazan önemli bir uluslararası etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Rusya Federasyonu-İslam İşbirliği Teşkilatı 8. Uluslararası Ekonomik İşbirliği Zirvesi (Kazan Summit) büyük ilgi gördü.

Zirvede Türkiye’yi Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım başkanlığında bir heyet temsil etti.

Zirvede konuşan Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Tataristan’ın İslami bankacılık faaliyetleri için de önemli bir potansiyel taşıdığını belirterek yatırımcıları davet etti.

Minnihanov4

Minnihanov, “Bizim finansal yatırım bekleyen çok sayıda ilginç projemiz var. Tataristan’ın yatırım yapmak için en elverişli yerlerden biri olduğuna inanıyoruz. Federal hükümetin de desteğiyle ilerliyoruz” dedi.

Zirve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin yatırımcılarının Rusya Federasyonu’nda ve özellikle de Tataristan’da yatırım ve işbirliği potansiyelini görmeleri açısından büyük fayda sağladı.

Kazan zirvesine 40 ülkeden 1200’e yakın konuk katıldı.

Bu arada zirve kapsamında Korston Otel’de  “yatırım projeleri ve helal ürünler fuarı” açıldı. Cumhurbaşkanı Minnihanov da fuarı ziyaret etti. Alabuga özel ekonomik bölgesinden inovasyon şehri Innopolis’e kadar pek çok proje ve kurum, konuklara ve potanisyle yatırımcılara tanıtıldı.