Finale doğru: Kazan “yeni rublenin yüzü” olmaya aday 10 şehir arasına girdi

Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan, Rusya Federasyonu Merkez Bankası tarafından basılacak 200 ve 2000 rublelik yeni banknotların üzerinde simgesiyle yer alma hakkını arayan 10 finalisyt şehir arasında yer aldı.

Bu konuda birkaç ay önce ilan edilen yarışmanın ikinci tur sonuçları açıklandı. Rusyalılar, ülkenin yeni paralarında görmek istedikleri resim için, 10 şehirde yer alan 18 sembolü belirledi.

Bu listede Kazan hariç Vladimir, Volgograd, İrkutsk, Nijniy Novgorod, Petrozavıdsk, Sevastopol gibi şehirler yer aldı.

Rusya’nın yeni paralarında resmedilecek objeleri seçmek için düzenlenecek son turda Tataristan’ı Kazan Kremlini ve Kazan Federal Üniversitesi’nin ana binasının resimleri temsil edecek.

200 ve 2000 rublelik kağıt paralara resmedilecek sembolleri seçme finali 5 Eylül-7 Ekim tarihlerinde  твоя-россия.рф sitesindeki anketle düzenleniyor. İsteyen herkes bu siteye girerek kendi oylarını sevdiği şehir ve sembol için verebiliyor.

Kazan sembolerinin bu yarışmaya katılabilmeleri için Tataristan’da büyük reklam kampanyası gerçekleştirildi.

Başkentliler Kazan Kremlini’ne destek için #200 heştegi altında Kazan’ın sembolleri yanında çekilmiş fotoğraflarını yayınladı. Bu kampanyaya birçok ünlü müzisyen de kendi desteğini gösterdi.

Kazan sembollerinin finale adını yazdırdığını duyan Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov da 5 Eylülde kendi instagram adresinden “Kazan finalde. Tataristan başkentini destekleyelim” diye yazarak Kazan sembollerine kendi desteğini göstermiş oldu.

Yarışmada kazanan iki sembol 2017 sonunda basılacak Rusya’nın 200 ve 2000 rublelik kağıt paralarına resmedilecek.