Kazan’da 12. Müslüman Filmler Festivali heyecanı

Tataristan’da bu yıl 12’ncisi düzenlenenen Kazan Uluslararası Müslüman Filmler Festivali başladı.

Ria ajansının bildirdiğine göre, 5-11 Eylül tarihlerinde yapılacak Kazan Müslüman Fimler Festivali’nde 33 ülkeden 60 film yarışacak.

Festivale katılmak için 50’den fazla ülkeden 700’ü aşkın yönetmenin başvuruda bulunduğu belirtildi.

Tataristan’da Müslüman Filmler Festivali, Cumhurbaşkanı, Tataristan Kültür Bakanlığı, Kazan Belediyesi ve Rusya Müftüler Konseyi’nin desteğinde 2005 yılından bu yana yapılıyor.

Festivalde Türkiye’den de filmler yer alıyor.

 

Festivalin açılışı kapsamında İranlı yönetmen Mecit Mecidi’nin “Muhammed-Allah’ın Elçisi” filmi gösterildi.

Festivalin amacı, “Rusya ve dünya toplumunun, Müslümanlar ve İslam hakkında doğru bilgilendirilmesi ve objektif fikir sahibi olabilmesi” olarak özetleniyor.

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, törende yaptığı konuşmada, birçok ülkede hatta mezhepler arasında çatışmalar yaşanmasına rağmen Tataristan’da Müslümanlar ile Hristiyanlar ve diğer dinlerin mensuplarının iç içe ve barış içinde yaşadığını söyledi.

Gaynuddin, dünyada devam eden savaşların, medeniyetler diyaloğundan diyaloglar medeniyetine ulaşılarak durdurulması çağrısında bulundu.

İlki 2005 yılında yapılan festivalin, sloganı “Medeniyetler diyaloğundan diyaloglar medeniyetine”.

Festivalde Türkiye’yi animasyon dalında,  Burak Babayiğit’in yönettiği “Siyah”, kısa metrajlı belgesel dalında ise Orhan Dede’nin yönettiği “Lamorde” temsil edecek.

Festivalin programı ve adresler için: http://en.kazan-mfmk.com