Kazan, Hong Kong’u geride bıraktı: 2022 Dünya Yüzme Şampiyonasına ev sahipliği yapacak

Rusya Federasyonu’nın “spor başkenti” unvanını taşıyan Tataristan’ın başkenti Kazan bir büyük başarıya daha imza attı. 2002 yılında yüzme sporu dalında dünya şampiyonasına ev sahipliğini Kazan yapacak.

Bu konuda son karar FİNA’nın Budapeşte’de düzenlenen büro oturumunda alındı. Dünya Şampiyonasını düzenleme tarihi 2022 yılının Aralık ayı civarı olacak. Bu yarışmaya 180-190 ülkeden 1,2 bin sporcunun gelmesi bekleniyor.

Dünya Şampiyonasını düzenleme hakkını elde etmek için Kazan ile beraber Macaristan’ın Budapeşte ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin Taybey ve Hong Kong şehirleri yarıştı.

FİNA oturumunda “Kazan 2022” Komitesine de Tataristan Gençlik ve Spor Bakanı Vladimir Leonov başkanlık etti.

Kazan’ın prezentasyonu yapılırken de Leonov kendilerinin bu hakkı yüzde 100 elde edeceklerinden emin olduklarını ve şampiyonada yeni teknolojiler uygulamak için hazır olduklarını  söyledi.

Bakan konuşmasında Tataristan’da modern spor binalarında yerleşen sekiz tane çocuk spor okulunun bulunduğunu, cumhuriyette toplam 187 tane havuzun çalıştığını bu hafuzlarda altı bin çocuk ve gencin yüzme dersleri aldıklarını kaydetti.