Kazan Başkonsolosu Dilmaç’tan mesajlar: “Siyasi sorunlar ve meseleler geçicidir”

Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, Kazan’da yayın yapan, iş çevrelerinin önemli haber portalı Business-Online’a verdiği demeçte  Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Sitede yer alan haberin çevirisi şöyle:

“Kazan’da  Sedat&Selahattin Anar kardeş müzisyenlerin “Âşık Ölmez-Yunus’un İzinden” isimli konseri gerçekleştirildi. Başkonsolosluk tarafından konser sonrasında Ramazan ayı münasebetiyle iftar yemeği verildi. Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç etkinlik öncesi misafirleri selamlarken, Rusya ile Türkiye arasındaki mevcut ilişkiler hakkında konuştu. Misafirleri Tatarca selamlayan Başkonsolos konuşmasına Rusça devam etti ve daha ciddi konulara bu dilde değindi:

“Rusya ile ikili ilişkilerimizdeki gelişmelerden haberdarsınızdır diye düşünüyorum. Mevcut kriz süresince Türk tarafı olarak bizim için öncelik bu durumun halklar arasındaki ilişkilere zarar vermemesiydi.

Bu anlayışla krizin hemen sonrasında Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye’de yaşayan RF vatandaşlarının temsilcileriyle biraraya gelmiştir. Yine aynı nedenle ilgili kurumlarımız, Türkiye’de okuyan Rus öğrencilere ve ailelerine endişelenmemeleri çağrısında bulunmuşlardır.

Rusya’da yaşayan Türk vatandaşlarının karşılaştıkları ve hiç hak etmedikleri sorunlardan ise bahsetmeyeceğim. Rus medyasındaki Türkiye karşıtı propagandadan söz etmeyeceğim. Sizin de bildiğiniz gibi, bu propaganda bazen absurdlük derecesine varmıştır.

Halklar arasındaki ilişkilerin zarar görmemesi ve 25 yıl içerisinde kurulan bağların kopmaması için kültürel ilişkilerin sürdürülmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Bu amaçla Kazan’da düzenli olarak kültür etkinlikleri düzenlemeye çaba gösteriyoruz. Her ne kadar Kazan Federal Üniversitesi’ndeki Yunus Emre Türkiye Araştırmaları Merkezi kapatılmış olsa da, Ankara’daki Rus Kültür Merkezi’nin faaliyetlerini sürdürmesinden memnuniyet duyuyoruz. Yakın gelecekte Moskova ve Kazan’da da Yunus Emre Kültür Merkezleri’nin açılacağını ümit ediyoruz.

Siyasi sorunlar ve meseleler geçicidir. Türkiye ile Rusya arasında tarihte ilk kez sorun yaşanmıyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin’e gönderdiği son tebrik mesajında Türkiye ve Rusya arasındaki münasebetlerin önümüzdeki dönemde hakettiği seviyeye yükseltilmesini arzu ettiğimizi bildirmiştir.

Herhalükarda Türk ve Rus halklarının komşuluk hukuku ve dostluğu ile Türk ve Tatar-Başkurt-Çuvaş halklarının kardeşliğinin baki olduğunu düşünüyoruz”.