Kazan Başkonsolosu Dilmaç: “Türk ve Tatar tarihi ortak”

TC Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç Türkiye’nin Tataristan’a ilgisinin her geçen gün arttığını söyledi. Tatar-inform ajansına konuşan Dilmaç, karşılıklı üst düzey ziyaretlerin olumlu katkısına dikkat çekiyor:

“İnsanlar gazetelerde Türkiye başbakanının Tataristan’ı ziyaret ettiğini okuyor ve Rusya’da Tatarca konuşulan bölgeler olduğunu, bu bölgelerde Türki bir halkın yaşadığını öğreniyor, ilgileri artıyor. Tataristan cumhurbaşkanı da Türkiye’yi ziyaret ettiğinde basında benzer haberler çıkıyor.”

Başkonsolos birleştirici bir etken olarak ortak tarihi anıyor:

“Türk vatandaşlarına Tatar halkının tarihini anlatmak için Marjani Enstitüsü ile birlkite Tartarika atlası Türkçeye çevrildi. Atlasın bir bölümünde ortak tarihimiz yer alıyor. Volga Bulgarlarının tarihi bizim de tarihimiz çünkü Bulgarlar İslamiyeti kabul eden ilk Türk dilli halk. Türk kağanlığı ve başka kadim devletler bizi birbirimize bağlıyor. Dahası, Tatarlar ve Türkler arasındaki ilişkiler 100-150 yıl önce kuruldu. Yusuf Akçura gibi çok sayıda ortak şahsiyet var. Bunlardan biri Sadri Maksudi. Türkiye başbakanı Kazan’daki İstanbul parkında Maksudi’nin heykelinin açlışını yaptı. Bu gibi şahsiyetler hem Türkiye’de, hem Tataristan’da bilindikçe gençlik halklar arasındaki ortaklığı daha iyi kavrayacak. Biz de bunun için çalışıyoruz.”

Başkonsolos sporun da ilişkiler üzerinde olumlu katkıda bulunduğunu ilave ediyor:

“Gökdeniz Karadeniz’in oynadığı Rubin takımı Türkiye’de iyi biliniyor. Türk basketbol takımları sık sık Kazan’a geliyor. Bunun da anlam ve önemi büyük.”